Ceny oděvů a obuvi v ČR loni poskočily nejvýrazněji od 90. let. Podle ČSÚ vzrostly o 6,5 procenta. Znatelně tak překonaly svůj nárůst z roku 2020, o 3,7 procenta, který byl přitom pro celé toto milénium, tedy pro období od roku 2000, rekordní.
Citelný růst cen oblečení a obuvi není nic, nač by byli Češi zvyklí. Vždyť v letech 2000 až 2013 ceny oděvů a bot soustavně, rok co rok, klesaly. Ta doba je ale pryč.
Každopádně růst loňského roku, o uvedených 6,5 procenta, je něco zcela nezvyklého i na poměry posledních let. Snese to srovnání snad jen s vysoce inflační dobou části 90. let.
Přitom ceny oblečení a obuvi porostou i letos, a ještě výrazněji. Obchodníci varují, že mohou podražit až o 20 procent. Řada z nich totiž stále doprodává – nyní v novoročních slevách – zásoby objednané třeba ještě před rokem, kdy ve světě panovaly mnohem nižší ceny. Opravdu výrazného zdražení se tak dočkají kolekce právě na rok 2022.
Za zdražováním oděvů i obuvi stojí především „obvyklí podezřelí“. Tedy vzestup cen energií a problémy v mezinárodní přepravě. Promítají se ovšem i třeba výkyvy počasí.
Příkladem je bavlna. Sucha v Texasu zhoršují vyhlídky její letošní sklizně. Kvůli drahým energiím, zejména plynu, zdražují hnojiva, pro jejichž výrobu je plynu potřeba. Dražší hnojiva dále prodražují pěstování a produkci bavlny. Navíc její přeprava z míst sklizně je stále dražší kvůli zdražujícím pohonným hmotám, rostoucím v důsledku zdražování ropy. Ropa tento týden uzavřela obchodování blízko maxim za celé období od roku 2014. Zdražující elektřina, jež zdražuje částečně v důsledku růstu cen plynu, pak prodražuje zpracování bavlny a samotnou výrobu třeba triček nebo džínoviny.
Na burze v New Yorku se bavlna, resp. termínové kontrakty na ni, prodávala v závěru tohoto obchodního týdne takřka nejdráže za uplynulé desetiletí (viz graf níže).
Zvláště v případě oblečení typu spodního prádla či běžných triček nebo košil lidé v ČR neudělají chybu, když si nyní předzásobí – třeba právě v novoročních výprodejích.
Bavlna je nejdražší za posledních více než deset let… (zdroj: Bloomberg)
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.