Češi pracují déle, než je průměr v Evropské unii. Přitom jsou podle studie OSN spokojenější než Francouzi, kde se pracuje výrazně kratší dobu. „Ukazuje se, že o spokojenosti nerozhoduje jen délka pracovní doby. Dalšími faktory jsou například míra korupce, kriminalita, občanská vybavenost nebo míra nezaměstnanosti,“ vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.
Kovanda byl hostem moderátorky Romany Navarové v pravidelném byznysovém magazínu na Rádiu Z. Tématem bylo také daňové přiznání. Lhůta pro jeho podání totiž končí dnes, tedy 1.6. 2021. Od zítra proto mohou nabíhat sankce za pozdní dodání. Pokud je daň ve výši okolo 150 tisíc korun, dva týdny zpoždění by znamenaly pokutu přes 5 tisíc korun. Pokud ale daňové přiznání podává daňový poradce, lhůta je až do 1. července. Řeč byla také o nových podmínkách nakupování přes internet z Číny. Zboží objednané z čínských e-shopů bude totiž od 1. července dražší. Důvodem je evropská legislativa, která bude nově implementována do českého zákona. Drobné zboží do 22 euro bylo dosud osvobozeno o DPH. Tato výjimka od července ale už platit nebude. Rozhodující je přitom okamžik, kdy zboží překročí hranice EU.
Poslechněte si pravidelný komentář ekonoma Lukáše Kovandy. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.