V pořadu Trojboj se ptala tří ekonomů moderátorka Michaela Nová na to, jak pocítí Češi v budoucnu celní přestřelky.
Michaela NOVÁ, moderátorka
O dalších dopadech obchodních válek očima českých ekonomů bude také dnešní trojboj. Dobrý večer pánové. Jak konkrétně pocítí Češi v budoucnu celní přestřelky? Pokud vůbec. Chtěla bych po vás konkrétní příklady zboží, na které by toto všechno mohli mít dopad. Jako první odpovídá Radim Dohnal, ekonom ze společnosti Capitalinked.com.
Radim DOHNAL, ekonom, Capitalinked.com
Zdá se, jaký bude dopad na konečné spotřebitele? Ten seznam celního sazebníku ještě není úplně známý. Já bych očekával, že ty dopady budou zejména v těch sektorech, které mi právě dovážíme. A to budou ty veškeré plastové výrobky. Ať to jsou hračky, nebo to je oblečení.
Michaela NOVÁ, moderátorka
Jaký je názor Dominika Stroukala, ekonoma společnosti Roklen?
Dominik STROUKAL, hlavní ekonom, Roklen
Dobrý večer. Když se podíváte na tu výši těch cel a na předpokládaný celní sazebník, který zatím neznáme, tak když se podíváte na ty výroky o kterých mluví Donald Trump, tak se to nedotýká tak velké části ekonomiky. Bavíme se o zlomcích % HDP. A z těch se potom bavíme třeba o desetiprocentních nebo dvacetiprocentních clech. Takže ten přímý dopad na ekonomiku je minimální. Ten dopad je většinou mediální. Ty firmy si toho všímají. Berou to jako záminku, kdy zrovna zvyšovat ceny. Je možné, že určité firmy to donutí. Ale samotná ta cla nejsou tak vysoká.
Michaela NOVÁ, moderátorka
Já se omlouvám za horší kvalitu spojení. Jako třetí přidá svůj názor Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus
Dobrý večer. Já si myslím, že ten dopad na české spotřebitele nakonec nebude žádný. Protože Donald Trump nakonec ucukne od svých silných slov a neuchýlí se k vyhrocení obchodní války. Teď se může zdát, že určitý dopad bude mít obchodní válka na té frontě mezi Spojenými státy a Čínou. A tam lze krátkodobě očekávat negativní dopad na americké spotřebitele, kterému může zdražit například krmiva pro psy,nebo baseballové rukavice, nebo kabelky, protože to bude zatíženo vyšší cly. Ale právě proto, že bude americký spotřebitel zatížen. A dokonce voliči Donalda Trumpa, tak právě proto Donald Trump od těch svých dalších opatření ve věci cel nakonec ucukne. A český spotřebitel nakonec vůbec nic nepocítí.
Michaela NOVÁ, moderátorka
Dnešní trojboj očima těchto tří ekonomů. Děkuji vám a dobrý večer.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.