Nejbohatší Čech zřejmě kupuje od španělské společnosti většinový podíl v největší v tuzemsku působící telekomunikační společnosti. Druhý nejbohatší Čech letos získal od německého vlastníka klíčový mediální dům v zemi a krouží rovněž kolem české dcery německé zemské banky. Co se to děje?
Český nebo v Česku v podstatě vygenerovaný kapitál vytěsňuje ten zahraniční. Dochází k částečnému zvratu v ději, jenž započal na úsvitu devadesátých let a který kritici měli za hanebný rozprodej českého hospodářství. Měřeno objemy peněz, kulminovaly přímé zahraniční investice do tuzemské ekonomiky kolem roku 2000. Svižný růst české ekonomiky a vstup země do EU zadělaly na výnosné hospodářské prostředí i v novém tisíciletí. Tahle idylka však končí s příchodem finanční a dluhové krize, která obzvláště těžce dopadla právě na země typu Španělska. Některé zahraniční subjekty se tak zbavují a budou zbavovat svých aktiv v ČR. Zčásti i proto, že se jim daří nalézat solventní kupce. A těmi, jak vidno, mnohdy jsou tuzemští byznysmeni, dobře znalí českého prostředí, kteří by ještě před deseti lety na takovou akvizici zřejmě neměli dost peněz, leč dnes už si ji mohou dovolit.
Tito byznysmeni se zrodili ve vrcholící éře údajně hanebného rozprodeje českého hospodářství. Tehdy vybudovali fundamenty svého dnešního výsostného postavení. Zahraniční investoři zase přinesli know-how a umožnili poměrně rychle překonat čtyřicet let zaostávání. Nic víc, nic míň.
Aplaudovat dnes návratu českých firem do českých rukou je stejně scestné, jako bylo hořekování nad rozprodejem české ekonomiky. Mezinárodní přesuny kapitálu zkrátka nelze posuzovat úzkým, národoveckým prizmatem. Řídí se obecnými ekonomickými zákonitostmi, jež platí všude.
Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.