Míra nezaměstnanosti v červnu stoupla na 2,4 procenta z květnových 2,3 procenta, informoval v úterý Český statistický úřad. Nezaměstnanost v Česku je stále nejnižší ze zemí EU i OECD. Míra nezaměstnanosti mužů v červnu dosáhla 1,9 procenta, míra nezaměstnanosti žen 2,9 procenta. „Míra nezaměstnanosti mužů již několik měsíců neklesá, ve srovnání s předchozím rokem je o 0,5 procentního bodu nižší. Je otázkou, jestli bylo dosaženo dna, to ukážou až další měsíce,“ řekl Dalibor Holý z ČSÚ.
Míra nezaměstnanosti v Česku je nejnižší nejen v rámci EU, ale i v rámci OECD. O první místo v pomyslném žebříčku zemí OECD dle nejnižší míry nezaměstnanosti se ČR dělí s Japonskem, kde v červnu míra nezaměstnanosti vzrostla z květnové úrovně 2,2 rovněž na 2,4 procenta.
„Česká míra nezaměstnanosti se stále drží blízko svého rekordního minima za celou novodobou historii ČR od roku 1993. Hlavní zásluhu na tomto trendu má pochopitelně dlouholetý výrazný ekonomický růst, který aktuálně podporuje ještě i vznik sezónních prací ve službách, zemědělství, stavebnictví či lesnictví,” komentoval ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
S ohledem na fakt, že míra nezaměstnanosti mužů byla v červnu stejná jako v lednu, podle něj vyvstává otázka, zda už český trh práce není zcela nasycen a zda je další snižování míry nezaměstnanosti ještě možné. „Teoreticky není ovšem důvod, aby nezaměstnanost nemohla klesnout níže. V Austrálii v roce 1950 činila jen 0,4 procenta. V Německu klesla pod jedno procento na několik roků počátkem 60. let,” dodal ekonom.
Vyšlo na serveru Novinky.cz.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.