Zahraničnímu obchodu ČR nesvědčí hrozba tvrdého brexitu.
Celkem zahraniční obchod v porovnání s předchozími lety oslabuje.
Pokud by korunu neoslabovala hrozba obchodních válek, silný dolar a turbulence na rozvíjejících se trzích, byl by výkon zahraničního obchodu ČR ještě slabší.
Zahraniční obchod České republiky letos nebude tahounem ekonomiky jak v uplynulých letech. Přebytek zahraničního obchodu dle sezónně očištěných dat je letos v období od ledna do července slabší než za stejné období let 2016 a 2017. Naposledy byl za dané období nižší v roce 2015. V neočištěném vyjádření v červenci zahraniční obchod dokonce vykázal schodek, letošní první. To však není nic až tak zvláštního. Záporné saldo vykazovala neočištěná bilance zahraničního obchodu také v červenci loňského či předloňského roku.
Prázdninové měsíce jsou zejména kvůli celozávodním dovoleným „tradičně“ poznamenány výkyvy v průmyslové výrobě, což se následně přenáší do výkyvů zahraničního obchodu. I přesto je ale patrná určitá ztráta jeho výkonnosti, byť z dlouhodobého hlediska je výkon stále slušný. Pokud by korunu neoslabovala hrozba obchodních válek, silný dolar a turbulence na rozvíjejících se trzích, byl by výkon zahraničního obchodu ČR ještě slabší. Příznivé je, že zahraniční obchod zatím letos přispívá k růstu ekonomiky kladně. Kromě posílení koruny pod její hodnotu z dob intervence České národní banky z let 2013 až 2017 nesvědčí českému zahraničnímu obchodu ani nasycování západoevropského trhu s automobily a hrozba tvrdého brexitu. Británie je jediným z klíčových obchodních partnerů ČR, na jehož území jsme letos od ledna od července vyvezli meziročně citelně nižší objem zboží. K poklesu došlo ještě ve vývozu na Slovensko, avšak tam se nejedná o tak znatelný propad.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.