Říjnová čísla k ekonomickému sentimentu Čechů naznačují, že i když se o možném příchodu ekonomického útlumu, či dokonce krize hovoří v médiích stále častěji, lidé si tím zatím kazit náladu příliš nenechávají.
Zcela se pak vymyká stavebnictví. Stavaři, developeři a další podnikatelé ve stavebnictví měli totiž v říjnu nejlepší náladu za posledních bezmála deset let. Naposledy byli ohledně stavu a vyhlídek svého podnikání optimističtější v listopadu roku 2008.
Když pomineme stavebnictví, je pro ostatní segmenty charakteristické spíše „jen“ přetrvávání optimistické nálady. Příslušné ukazatele se jak ve spotřebě, tak v obchodu, službách či průmyslu stále pohybují poměrně blízko svých mnohaletých maxim. Takže celková ekonomická nálada v říjnu vykazuje čtvrtou nejlepší úroveň za posledních více než deset let.
Čechům je zjevně bližší košile než kabát, a tak si zatím nenechávají příliš kazit náladu rostoucím rizikem „divokého brexitu“ bez dohody, ani obchodní válkou mezi USA a Čínou, ani geopolitickými tenzemi. Důležité pro ně je, že mzdy zatím rostou výrazně rychleji než ceny v obchodech nebo než ceny bydlení a energií a že míra nezaměstnanosti zůstává rekordně nízko, vlastně na svém minimu za posledních více než dvacet let.
Je však třeba říci, že zatímco spotřebitelská nálada je blízko svých historických maxim, nálada v průmyslu, službách, stavebnictví či v obchodu byla v době kulminace minulého cyklu, v letech 2007 a 2008, výrazně výše než dnes. To je neklamný znak toho, že model české ekonomiky založený na levné a kvalifikované pracovní síle, montovnách a subdodávkách Německu se vyčerpává. Máme zkrátka na víc. Alespoň tedy v produkční sféře.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.