#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nálada v tuzemském průmyslu byla naposledy horší v roce 2013, sentiment stavebníků je ale nejlepší za více než 10 let

27. prosince 2018

Prosincové šetření ČSÚ k ekonomické náladě obyvatelstva poskytuje smíšený závěr. Na jedné straně je varovný další pokles celkové důvěry v ekonomiku. Ta klesla nejníže od loňského července. Na straně druhé ovšem došlo k citelnému meziměsíčnímu zlepšení nálady ve spotřebitelském segmentu. Zdá se tedy, že prudký listopadový pokles důvěry spotřebitelů byl jen přechodným výkyvem. Maloobchodní tržby v tradičně silném adventním a povánočním čase by tak měly být uspokojivé. Nasvědčují tomu například již hlášené rekordní tržby internetových obchodů. Ty za letošní rok opět porostou dvojciferným tempem a o několik desítek miliard korun překonají hranici sta miliard. V rámci celkových maloobchodních tržeb a spotřeby domácností, která je stále tahounem ekonomiky číslo jedna, však pochopitelně představují jen určitou výseč.

V celkovém poklesu důvěry v ekonomiku se tak projevuje zhoršení sentimentu v podnikatelském segmentu. V jeho rámci je zvláště na pováženou poměrně citelný pokles důvěry průmyslníků. Ti naposledy vykazovali ještě horší náladu v říjnu 2013, kdy v ČR stále doznívaly ozvěny recese a Česká národní banka se chystala spustit svůj intervenční režim. V současnosti české průmyslníky straší zejména zhoršení stavu německého průmyslu a poměrně nepříznivý ekonomický vývoj v celé eurozóně, která je naším klíčovým odbytištěm.

Naopak nejlepší náladu za posledních více než deset let, od června 2008, měli letos v prosinci podnikatelé ve stavebnictví. Ti těží z oživení celého segmentu, na němž se kromě obecné prosperity podílí také zvýšení investiční činnosti české vlády a rychlejší čerpání prostředků z fondů EU.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře