Cena nafty se u českých čerpacích stanic vzdaluje ceně benzínu. Včera rozdíl činil osm haléřů na litr, což je nejvíce od poloviny března roku 2015. V uplynulém týdnu nafta zdražila v průměru o dva haléře na 33,77 koruny za litr, zatímco benzín Natural 95 zlevnil o šest haléřů na 33,69 koruny. V souhrnu tedy pohonné hmoty v ČR mírně zlevňují, což je dáno poklesem cen ropy na světových trzích.
Ropa typu Brent v uplynulém měsíci zlevnila z ceny kolem 85 dolarů za barel na nynější úroveň kolem 72 dolarů za barel. Pokles se do cen pohonných hmot ještě plně nepromítl, pročež lze čekat další zlevnění nafty i benzínu u českých čerpacích stanic v nejbližších týdnech. Zlevnění ropy nastává z několika důvodů.
Předně se zatím plně nenaplnily obavy z důsledků výpadku dodávek íránské ropy na světové trhy, k němuž dochází v souvislosti se zavedením příslušných sankcí Spojených států vůči Teheránu. Tyto sankce platí od začátku tohoto týdne. Dalším důvodem zlevňující ropy jsou horší vyhlídky růstu světové ekonomiky. K poklesu ceny pohonných hmot u nás dochází zpravidla se třítýdenním zpožděním za poklesem cen ropy.
Zlevňování pohonných hmot v ČR bude tlumit poměrně slabá úroveň koruny vůči dolaru. Benzín bude zlevňovat výrazněji než nafta, takže cenový „náskok“ nafty se ještě zvýší. Během topné sezóny je po ní relativně větší sháňka než mimo topnou sezónu, neboť se v podobě topné nafty využívá k produkci tepla. Petrolejová frakce, která se do nafty přidává z regulatorních důvodů, za účelem udržení její kvality, je navíc letos dražší než v uplynulých letech. To rovněž způsobuje zdražování nafty nad úroveň ceny benzínu, které v uplynulých dvou zimách nenastalo. V příštím týdnu benzín zlevní o 10 až 15 haléřů na litr, zatímco cena litru nafty klesne o pět až deset haléřů.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.