Česká vláda se na snížení inflace podílí jen ze tří procent
V příštích měsících uslyšíme mnoho o tom, že inflace se snižuje i díky zásahům vlády. Tak si to „i“ vyčísleme.... více
Existuje řada způsobů, jak bojovat s inflací. Ten úplně nejlepší, který nenutí člověka jakkoli se omezovat, je prostě vyjednat si u svého zaměstnavatele navýšení výdělku, které inflaci celou pokryje. To ovšem vůbec není jednoduché. Zaměstnavatelé sami čelí také růstu jiných nákladů, než jsou ty mzdové, takže příliš velkorysé přidávání by je mohlo „položit“.
Prozíravě celou věc vyřešili zaměstnanci České národní banky. Tedy instituce, která má s inflací ze zákona bojovat. Už v roce 2020 si v kolektivní smlouvě vyjednali, že se jim platy letos automaticky zvednou o inflaci a ještě 2,5 procentního bodu k tomu. Pokud tedy vyjde jejich odhad, ten z nové prognózy ČNB zveřejněné minulý týden, dočkají se nakonec automatického zvýšení platů o takřka 20 procent.
Prognóza ČNB totiž pro letošek počítá s celoroční inflací 16,5 procenta. Připočteme-li 2,5 procentního bodu, získáváme 19 procent. Právě o 19 procent tedy na základě letošní inflace automaticky narostou zaměstnancům ČNB platy. Všem s výjimkou členů bankovní rady.
Rapidní inflace, která letos snižuje reálné příjmy drtivé většiny české populace nejvýrazněji od vzniku republiky v roce 1993, tak jejich kupní sílu vůbec nepoškodí. Zaměstnanci ČNB dramatickou inflaci zkrátka jako jedni z mála vůbec nepocítí.
Lidé, kteří se obávají rapidní inflace i pro příští léta, se mohou zaměstnanci ČNB inspirovat, zejména pracují-li v soukromé sféře a nejsou-li tedy sevřeni kazajkou tabulkových platů a dalších pravidel odměňování ve státní sféře. K pracovní smlouvě si mohou vyjednat právě takzvanou inflační doložku. Ta zajistí, že jim mzda automaticky, bez dalšího vyjednávání se zaměstnavatelem, naroste třeba právě o inflaci a nějaké procentní body k tomu. Zejména lidé, kteří nyní mění zaměstnavatele, mají dobrou šanci si takovou doložku vyjednat. Pokud o ně nový zaměstnavatel opravdu stojí, přistoupí na ni jako na svého druhu benefit, i když třeba ostatní, stávající zaměstnanci takovou doložku sjednánu nemají. Pro zaměstnavatele je zpravidla schůdné mzdově přilepšovat automaticky o inflaci vybraným pracovníkům, nikoli však plošně všem.
Inflační doložky byly populární v 90. letech, kdy inflace dosahovala také poměrně vysokých hodnot, ale s příchodem nového milénia a s trvalejším poklesem inflace se na ně „zapomnělo“.
V příštích měsících uslyšíme mnoho o tom, že inflace se snižuje i díky zásahům vlády. Tak si to „i“ vyčísleme.... více
Mezinárodní den žen, který každoročně připadá na 8. března, si v Česku připomíná více než čtvrtina dospělé populace. Vyplývá to z průzkumu... více
Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla v letošním prvním čtvrtletí dle našeho předpokladu meziročně o 9,7 procenta, na 41 608 korun. Vzhledem k inflaci,... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.