#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Na ukončení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu nejvíce prodělá sama Ukrajina, ne Rusko

6. ledna 2025

Varují tak britští experti. Rusko totiž navýší své dodávky plynu námořní cestou, například do Francie, Španělska či Belgie, takže Ukrajinu „obejde“

Na ukončení ruského tranzitu plynu přes Ukrajinu doplatí nejvíce sám Kyjev, plyne z výpočtu britské společnosti Capital Economics, jejž dnes cituje agentura Bloomberg. Do EU bude ruský plyn proudit v poměrně velkém objemu nadále, byť dráže, a to námořní cestou ve zkapalněné podobě.

Loni byl dovoz ruského zkapalněného plynu do EU historicky rekordní. Nahrazuje tak dosavadní cestu přes Ukrajinu na Slovensko – a bude i nadále, v ještě větším rozsahu. Místo Ukrajiny, která vydělávala na tranzitních poplatcích, nyní na ruském, námořně dodávaném plynu vydělají němečtí a francouzští překupníci.

Francie byla už loni největším odběratelem ruských fosilních energií v EU, větším než Maďarsko nebo Slovensko, jak plyne z dat finské výzkumné instituce CREA. Francie přitom část ruského plynu získaného námořní cestou přeprodává do zemí východní Evropy, i do Česka, jak loni koncem roku agentuře Bloomberg přiznalo francouzské ministerstvo energetiky.

Výsledek tak může být skličující hlavně pro Ukrajinu. Do EU totiž bude ruský plyn putovat ve velkém nadále, ale Kyjev už z toho nebude mít tranzitní poplatky.

Podle zmíněné analýzy Capital Economics přijde Ukrajina ukončením tranzitu o 0,5 % HDP. Bude tedy “bita” dvojnásobněji silněji než Rusko, jež ztratí jen 0,25 % HDP. Slovensko pak přijde o 0,3 % HDP, dopadne tedy pořád lépe než Ukrajina.

Proč bude ruská ztráta tak relativně malá? Protože bude ještě více plynu dodávat námořně, například skrze německého překupníka, státní podnik SEFE, do Francie, Belgie či Španělska. Moskva také dále navýší svůj potrubní export plynu do Číny.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře