#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Musk v Twitteru propouští opravdu masivně

5. listopadu 2022
Zbavil se takřka kompletně třeba oddělení lidských práv nebo diverzity.

Elon Musk, nejbohatší člověk planety, coby nový majitel Twitteru přikročil k opravdu masivnímu propouštění. Stávající i propuštění zaměstnanci si tak kladou otázku, zda bude platforma moci vůbec běžně fungovat, například co se moderace obsahu týče. První test přichází hned nyní. Spojené státy totiž v úterý čekají volby do Kongresu.

Včera a předevčírem Musk propustil více než polovinu zaměstnanců Twitteru. Produktové a vývojářské oddělení přišla o více než 50 procent pracovní díly, oddělení zodpovědná za komunikaci, marketing či dodržování zásad lidských práv a diverzity pak podle informací agentury Bloomberg ztratila takřka všechny své zaměstnance a byla tak prakticky kompletně vymýcena.

Propouštění probíhá poměrně nevybíravým způsobem. Zaměstnanci se dozvídají, zda „přežili“, nebo na základě toho, zda jim emailová zpráva s danou informací dorazí do firemní schránky, nebo do schránky soukromé.

Vyvstávají tak právě otázky, zda bude Twitter při dramaticky poníženém počtu personálu schopen udržet celosvětovou diskusní a komunikační platformu v mezích určitých zásad, které si platforma dosud vytyčovala jak v rámci politické, tak společenské konverzace.

Už od pondělí by navíc měl mít každý uživatel Twitteru možnost zakoupit si za osm dolarů měsíčně ověření své totožnosti „Twitter Blue“. Dosud si tuto „modrou visačku“ mohli nárokovat především prominentní uživatelé platformy, za něž by se mohl někdo jiný falešně vydávat – šlo například o politiky, umělce, přední novináře nebo celebrity. Ti ji však získali teprve na základě schvalovacího procesu. Pokud si ji bude nyní moci koupit kdokoli, panuje obava, že ztratí svůj význam coby doložka určité legitimity. Každý, kdo zaplatí, se bude moci se zdáním legitimity vydávat třeba ze jinou osobu, nebo dokonce úřad.

Musk rozsáhlé propouštění zdůvodňuje zejména finančními důvody. Prý při dosavadním personálním zajištění platforma prodělávala čtyři miliony dolarů denně. V důsledku Muskova převzetí platformy a oznámení jeho záměrů s ní však svoji inzerci z Twitteru alespoň dočasně stahují velké společnosti typu Audi nebo Pfizer.

Například letos v květnu se Musk nechal slyšet, že regulace Twitteru je nastavena tak, že favorizuje levicové vidění světa. Uvedené velké společnosti a korporace se tak podle něj nyní ocitají pod tlakem aktivistů, kteří se obávají vyváženější twitterové diskuse – diskuse v duchu zásad skutečné svobody slova a projevu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře