Je zle. Už opravdu. Finanční krize totiž začala doléhat na milenky a milence. Tedy aby bylo jasno: nikoli na náctiletý dorost, co zaláskován randí po Petříně – na ten už asi doléhá nějaký ten pátek, ačkoli nejspíš nepovšimnuta (kasu ještě drží rodiče) -, nýbrž na (zpravidla) o pár let starší (zpravidla) krasavice a krasavce, kteří milenectví berou více – nikoliv zcela – „profesionálně“.
Jak totiž plyne z průzkumu americké společnosti Prince & Assoc. (článek), více než osmdesát procent dolarových multimilionářů, kteří přiznávají mimomanželský poměr, se chystá náklady záletnictví řádně „osekat“. Dvanáct procent multimilionářů je dokonce rozhodnuto avantýr zanechat, podloudné milé „propustit“. Takže vida, finanční krize ruší nevěru, chtělo by se zvolat. Ne tak úplně.
Autoři studie si na mušku vzali 191 boháčů, jejichž jmění přesahuje dvacet miliónů dolarů, a kteří doznávají, že mají nějakou tu vážnější „bokovku“ („vážnější“ ve smyslu nikoli na jednu noc). Dvě třetiny respondentů tvořili ženatí muži, zbytek vdané dámy. A to je právě ono: mohovité dámy, které si vydržují milence, plánují snižovat tyto náklady jen v méně než dvaceti procentech případů. Na druhou stranu, celých 82 procent oslovených mužů zamýšlí kvůli krizi redukovat výdaje na pozornosti, kožichy, šperky či drahé dovolené. Jinými slovy, ženy jsou v mnohem větší míře než muži ochotny štědře investovat do mileneckého vztahu i v hospodářsky těžkých časech.
Susan Shapiro Banashová, jež přednáší gender studies na Marymount Manhattan College, má po ruce vysvětlení: ženy si nyní cení milenců o to více, jelikož jejich zákonní choti se utápí v mizérii. „Když vám manžela vyhodí z dobrého fleku na Wall Streetu, uchvátí ho chmury. Potřebujete únik.“
Studie, jež je součástí rozsáhlejšího výzkumu životního stylu těch skutečně bohatých, také praví, že roli hraje i délka mileneckého poměru. Z důvodu finanční krize věnují méně peněz na vydržování přes dvě třetiny multimilionářů, kteří zahýbají tři a více let, zatímco pouze necelá polovina těch, jejichž mimomanželské dobrodružství trvá mezi jedním a třemi lety. Inu, vášeň vadne nejen mezi manželi, leč i mezi zasloužilejšími milenci.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.