Zhoršení ratingu Francie podtrhuje, jak moc se eurozóna od roku 2004 změnila
Páteční večerní zhoršení ratingu Francie ze strany agentury Fitch podtrhuje, jak výrazně se eurozóna ekonomicky proměnila od roku 2004, kdy... více
Dobrou zprávu nese ratingová agentura Fialově vládě: buďte v klidu, rating vám teď nezhoršíme. Česko si prý dokonce může dovolit osekávat dluh pomaleji než okolní země. Potvrzuje se tak, že veřejné finance ČR nejsou v rozvratu, jak se loni mylně tvrdilo v rámci předvolebního boje.
Analytik Moody’s Investors Service Heiko Peters v rozhovoru pro agenturu Bloomberg dnes dále uvádí, že Česko těží z toho, že se mu dařilo snižovat dluh v době před pandemií. Pomáhá mu také silný bankovní sektor a celkově dobrá makroekonomická odolnost uplynulých let, ba desetiletí.
V porovnání s Maďarskem nebo Polskem pak Česko navíc dle Peterse dlouhodobě provádí věrohodnější a účinnější zásahy jak v oblasti rozpočtové, tak měnové politiky. Disponuje kvalitnější veřejnou správou i soudnictvím. Nedostává se do konfliktu s EU ohledně uplatňovaného právního rámce.
Podle Moody’s veřejný dluh Česka v poměru k HDP sice příští rok vzroste na desetileté maximum, 45,6 procenta, i tak však zůstane jedním z nejnižších v rámci EU. To vše, a zvláště pak silná fiskální pozice, tedy právě relativně nízké zadlužení, a kvalitní institucionální řád podle Peterse podporuje nejlepší rating v rámci zemí středoevropského regionu. Česko má podle něj prostor pro dodatečnou fiskální stimulaci v případě, že by udeřila další ekonomická krize.
Zvažovat zhoršení ratingu může Moody’s začít teprve tehdy, pokud Česko bude soustavněji hospodařit s výrazně hlubšími deficity, než jaké se nyní předpokládají, a bude tedy nad očekávaní rychle navyšovat svůj veřejný dluh. Ke zhoršení ratingu by ale mohlo vést také možné vystupňování války na Ukrajině nebo trvalejší výpadky v dodávkách plynu českému průmyslu.
Páteční večerní zhoršení ratingu Francie ze strany agentury Fitch podtrhuje, jak výrazně se eurozóna ekonomicky proměnila od roku 2004, kdy... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.