#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Mohou Češi dohnat Rakušany a Němce ve svých výdělcích během následujících pěti let?

18. listopadu 2024

Musel by se stát zázrak, úspěchem bude, pokud to stihnou za desetinásobek toho času, tedy do roku 2075, plyne z dat Eurostatu

Premiér Petr Fiala slibuje, že pokud bude vládnout i v příštím volebním období, Češi se svými mzdami srovnají s Němci či Rakušany. Je to ale reálné? Mohou Češi dohnat Rakušany a Němce ve svých výdělcích během následujících pěti let? Musel by se stát zázrak. Úspěchem bude, pokud to stihnou za desetinásobek toho času, tedy do roku 2075, plyne z dat Eurostatu.

Podívejme se blíže na data Eurostatu k čistým ročním výdělkům, tedy již po uhrazení příslušných daní a odvodů. Roku 2000 pobíral bezdětný průměrně vydělávající Čech v čistém v eurech 17 % sumy, kterou tehdy vydělávali Němci a Rakušané se stejnou charakteristikou. Loni to bylo 44,9 % (viz graf níže).

Za 23 let tedy Češi stáhli náskok Němců a Rakušanů o nějakých 28 procentních bodů. Pokud by se jim dařilo stejným tempem stahovat náskok i do budoucna, doženou svými čistými výdělky Němce a Rakušany za zhruba 50 let, tedy kolem roku 2075.

Po přepočtu dle parity kupní díly měny, jež zohledňuje rozdílnou cenovou hladinu, se obrázek zdá být na první pohled o něco příznivější. Roku 2000 pobíral totiž bezdětný průměrně vydělávající Čech v čistém v eurech v paritě kupní síly 37,3 % sumy, kterou tehdy vydělávali Němci a Rakušané se stejnou charakteristikou. Loni to bylo 56,9 % (viz graf níže).

Za 23 let tedy Češi stáhli náskok Němců a Rakušanů o necelých 20 procentních bodů. Pokud by se jim dařilo stejným tempem stahovat náskok i do budoucna, doženou svými čistými výdělky v paritě kupní síly Němce a Rakušany také za zhruba 50 let, tedy opět kolem roku 2075.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře