Míra nezaměstnanosti dle metodiky Českého statistického úřadu (vychází z výběrových šetření, nikoli ze statistik úřadů práce) se v září propadla na svoji nejnižší úroveň minimálně od roku 1993. Vykázala totiž úroveň 2,2 procenta, čímž klesla pod letošní rekordní minimum 2,3 procenta. Míra zaměstnanosti mírně klesla na 75 procent, ze srpnové úrovně 75,1 procenta. Tyto úrovně míry zaměstnanosti představují rekordní maximum za celé období opět nejméně od roku 1993.
Příznivá situace na trhu práce kulminuje a další pokles míry nezaměstnanosti už příliš čekat nelze. Míra nezaměstnanosti mužů se dokonce nachází mírně nad svojí úrovní z letošního března a dubna, tudíž platí, že na rekordní minimum stáhl míru nezaměstnanosti pokles míry nezaměstnanosti žen. Citelný pokles míry nezaměstnanosti žen, k němuž došlo mezi letošním srpnem a zářím, kdy se jejich míra nezaměstnanosti snížila ze 3,3 na 2,6 procenta, souvisí se skončením prázdnin. Ženy se totiž již v takové míře nemusí věnovat péči o své školou povinné děti a mohou se zapojit do pracovní činnosti.
Česká republika dle nejnovějších údajů vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci OECD. V letošním druhém čtvrtletí, za něž jsou dostupná poslední mezinárodně srovnatelná data této organizace, vykazovaly míru nezaměstnanosti pod úrovní tří procent jen tří země. Kromě České republiky ještě Japonsko a Island.
Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti v ČR v metodice ČSÚ průměrnou úroveň 2,3 procenta, v příštím roce pak klesne na 2,2 procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.