Míra nezaměstnanosti v Česku roste
Míra nezaměstnanosti v Česku v lednu 2023 stoupla na 3,9 procenta. Ocitla se tak nejvýše od května 2021. Nárůst z prosincové hodnoty 3,7... více
Míra nezaměstnanosti v Česku vzrostla v prosinci 2023 na úroveň 3,7 procenta, v souladu s předpoklady. Byla tedy totožná s tou o rok dříve, v prosinci 2022. V porovnání s listopadem 2023 došlo k nárůstu míry nezaměstnanosti, a to z úrovně 3,5 procenta. Podobný nárůst se však opakuje každoročně, a to kvůli příchodu zimní sezóny a souvisejícímu ukončování sezonních pracovních úvazků a prací v exteriéru, například v lesnictví, zemědělství, stavebnictví či povrchové těžbě. V listopadu 2023 navíc v Česku spadlo nejvíce srážek za všechny listopady od roku 1961, jak plyne z dat ČSÚ, což dopad ukončování prací v exteriéru do trhu práce ještě o něco zvýraznilo.
Očistíme-li tuzemskou míru nezaměstnanosti o popsaný sezónní vliv, zůstává daná míra stále nejnižší v historii ČR za celou dobu od vzniku republiky v roce 1993, s výjimkou dvou let těsně před propuknutím covidové pandemie začátkem roku 2020, tedy let 2018 a 2019, kdy byla ještě o něco nižší. Historicky vůbec nejnižší prosincová míra nezaměstnanosti nastala v prosinci 2019, kdy činila jen 2,9 procenta.
V lednu 2024 bude míra nezaměstnanosti v ČR poprvé od dubna 2021 dosahovat úrovně čtyř procent, když vykáže hodnotu právě rovných čtyř procent. Situace na tuzemském trhu práce se totiž mírně zhoršuje i nad rámec sezónnosti. A to v důsledku útlumu ekonomiky v loňském roce, stále poměrně vysokých úrokových sazeb, vysokých cen energií a také v důsledku dopadu opatření konsolidačního balíčku, jenž vstoupil v platnost právě v probíhajícím měsíci. Nejnověji, včera, oznámil propouštění výrobce koupelen Laufen CZ – letos sníží stavy ve svém znojemském závodě o 250 lidí.
Zhoršování situace na trhu práce – ovšem zhoršování v porovnání s historicky takřka nejlepší situací! – bylo patrné už v prosinci 2023. Počet volných pracovních míst totiž zaostal za počtem uchazečů o práci v největším rozsahu za celé období od března 2018, a to o 7438. Přitom od prvního čtvrtletí roku 2018 takováto situace, kdy počet uchazečů převyšuje počet volných pracovních míst, prakticky nenastala. Nejnižší za celé období od dubna 2018 pak byl v prosinci 2023 absolutní počet volných pracovních míst, dosahoval počtu „jen“ 271 789.
Tuzemský trh práce tak přes určité náznaky zhoršení vykazuje stále velmi dobrou kondici a nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Nadále problému čelí mnohem spíše zaměstnavatelé s hledáním vhodných uchazečů než zaměstnanci s hledáním práce.
Míra nezaměstnanosti v Česku v lednu 2023 stoupla na 3,9 procenta. Ocitla se tak nejvýše od května 2021. Nárůst z prosincové hodnoty 3,7... více
Míra nezaměstnanosti v Česku v únoru 2023 dle očekávání setrvala na lednové úrovni 3,9 procenta. Zůstává tak nejvýše od května 2021. Setrvání... více
Míra nezaměstnanosti v Česku v březnu 2023 mírně překonala očekávání a klesla z únorových 3,9 na 3,7 procenta. Obecně se čekal pokles spíše... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.