Mezinárodní měnový fond ve své pravidelné zprávě ke stavu české ekonomiky, kterou zveřejnil tento týden, doporučuje za účelem ozdravení veřejných financí přehodnotit opatření zavedená během pandemie. Zejména pak takzvané zrušení superhrubé mzdy a rovněž zrušení daně z nabytí nemovitostí.
Podle MMF by tedy už rozpočet na rok 2022, který nyní Fialova vláda připravuje v režimu provizoria, měl zahrnovat obnovení superhrubé mzdy i daně z nabytí nemovitostí. MMF totiž považuje nynější střednědobý plán popandemického zotavování veřejných financí, který s obnovením superhrubé mzdy ani s obnovením daně z nabytí nepočítá, za nedostatečně ambiciózní. To proto, že tento plán by podle MMF nedocílil stabilizace veřejných financí, konkrétně veřejného dluhu v poměru k hrubému domácímu produktu, ani do roku 2026.
Vzhledem k vnitropolitickému rozložení sil je ale nepravděpodobné, že Fialova vláda doporučení MMF vyslyší. Na schválení zrušení superhrubé mzdy se totiž v roce 2020 podílela ODS, tedy strana současného premiéra i ministra financí a klíčová politická síla vládní koalice. Pokud tedy ministr financí Zbyněk Stanjura chce letos hospodařit se schodkem pod 280 miliardami, jak dnes oznámil v České televizi, jde o poměrně ambiciózní cíl. Zejména právě proto, že nepočítá s obnovením superhrubé mzdy, jak MMF doporučuje, kterou sama Stanjurova ODS pomohla rozhodujícím způsobem zrušit.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.