Vítězství hnutí OLaNO ve včerejších parlamentních volbách na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Investory těší také to, že extrémní politická uskupení nezaznamenala zdaleka tak silný výsledek, jaký jim někteří komentátoři předpovídali.
Trhy vnímají pozitivně to, že na Slovensku nyní může vzniknout stabilní koaliční vláda, která nebude tolik zatížena minulostí a která ani nebude čelit značné nedůvěře podstatné části obyvatel země, kteří již prostě mají dost toho, co označují za „mafii“. „Mafií“ v daném kontextu rozumí systém propojení politiky a byznysu, s chapadly sahajícími až do podsvětí, který se spojují zejména s dobou vládnutí někdejšího premiéra Roberta Fica. Tento systém znepokojoval také mezinárodní investory, neboť se stal živnou půdou korupci.
V korupčním prostředí se hůře podniká a investuje komukoli, kdo nemá ty „správné“ politické vazby a konexe, což ze hry nakonec zákonitě vyřazuje některé subjekty, jež by zemi ekonomicky a v důsledku společensky povznesly dále a výš. Nejen investoři, ale i řadoví Slováci zjevně ve velkém tento určitý marasmus – či alespoň trestuhodně nevyužitý potenciál – pociťovali stále palčivěji, pročež se rozhodli pro změnu. Tyto volby budou z hlediska dějin viděny jakožto přelomová událost v obrodném procesu rozbití zmíněného ficovského systému. Rozbití tohoto systému je prakticky nevyhnutelné, aby se Slovensko mohlo dále ekonomicky a společensky rozvíjet a dále v obou směrech dohánět nejvyspělejší západní země.
Hnutí OLaNO si i dobrý marketingem získalo důvěru značné části Slováků. Jeho koaliční potenciál je značný, stejně jako důvěra, kterou mezi Slováky má. Ani jedno nesmí prohospodařit, má-li zemi opravdu vyvést z marasmu let minulých. To je největší výzva, jíž nyní čelí.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.