#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Mezinárodní investoři příliš nevěří, že Spojené státy přiměji Rusko k souhlasu s příměřím, na které jim dnes večer kývla Ukrajina

12. března 2025

Koruna posílila jen mírně

 

Mezinárodní investoři příliš nevěří, že Spojené státy přiměji Rusko k souhlasu s příměřím, na které jim dnes večer kývla Ukrajina. Plyne to z toho, že euro i třeba koruna (viz graf Bloombergu níže) sice po zveřejnění informace o ukrajinském souhlasu mírně vůči dolaru posílily, ale vzápětí značnou část tohoto svého posílení zase odevzdaly.

Investory znejistěla slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který vzápětí po odsouhlasení třicetidenního příměří uvedl, že nyní o něm budou USA muset ještě přesvědčit Rusko. Příslušné jednání obě strany teprve čeká.

Dojednání příměří by značilo určité, byť zatím přechodné, snížení geopolitického napětí, což je pro euro i korunu příznivé. Naopak dolar – coby tradiční takzvané bezpečné útočiště – by oslabil.

Možné příměří ale také znamená potenciálně nižší budoucí výdaje zemí eurozóny i Česka na zbrojení, tedy výhledově nižší veřejné výdaje, tudíž za jinak stejných podmínek i nižší inflaci, takže i nižší výnosy dluhopisů vlády ČR. Nižší vyhlížený výnos vládních dluhopisů představuje tlak na oslabení koruny, který tlumí tlak na její posílení, plynoucí ze zlepšení geopolitické situace.

Jinými slovy, koruna či euro zpevnily jenom mírně nejen proto, že investoři pochybují o souhlasu Ruska, nýbrž z menší části také proto, že i kdyby Moskva nakrásně souhlasila, není to z hlediska obou měn informace, jež by vedla výhradně k jejich posílení.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře