K jednomu procentu nejbohatších lidí světa se čistě na základě výše své mzdy může směle počítat zhruba čtvrt milionu českých zaměstnanců. Na to, aby se Čech kvalifikoval mezi jedno procento světově nejbohatších dle příjmu, totiž „postačí“, aby jeho čistý měsíční příjem mírně přesahoval úroveň 40 tisíc korun. Taková částka, pokud je daný Čech bezdětný, odpovídá měsíční hrubé mzdě 55 200 korun. Zaměstnanců, kteří v ČR takovou sumu nebo vyšší pobírají, je přitom zhruba 245 tisíc, plyne z údajů Českého statistického úřadu.
Suma, která českého zaměstnance na základě jeho mzdy kvalifikuje mezi procento nejbohatších dle příjmu, vychází ze statistiky Global Rich List britské humanitární charitativní organizace Care International. Ta svá data opírá o údaje Světové banky a banky Credit Suisse. Pro měnovou konverzi jsou použity dolary v paritě kupní síly tak, aby byly úrovně příjmů v jednotlivých zemích mezinárodně srovnatelné právě s ohledem na jejich reálnou kupní sílu.
Do statistiky se započítávají i další příjmy. Takže například pokud daný Čech pobírá mzdu nižší než oněch 55 200 korun, ale má vedlejší příjmy, například z pronájmu nemovitosti, stále se mezi procento světově nejbohatších dle příjmu může počítat.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.