Maloobchodní tržby v listopadu překonaly očekávání trhu a prokázaly, že spotřeba domácností je stále tahounem tuzemské ekonomiky číslo jedna. Zůstane jím zřejmě i v letošním roce, neboť reálné mzdy by měly růst jen nepatrně pomaleji než loni. Zatímco za rok 2018 se zvýšily nominálně o více než osm procent, letos bude jejich růst přibližně o půldruhého procentního bodu nižší. To vše při stále poměrně dobře ukotvené inflaci, takže reálná kupní síla obyvatelstva vzroste letos v ČR o čtyři až pět procent.
Problematický je vývoj v automobilovém segmentu spotřeby. Tomuto segmentu totiž za rok 2018 hrozí poprvé od krizového roku 2012 pokles tržeb. Zatímco maloobchod jako takový těží z pokračujícího růstu mezd, automobilový segment naráží na limity dané nasycením trhu a také zápolí s novými homologačními kritérii. Ta způsobují jeho zadrhávání. Maloobchod bez automobilového segmentu za celý loňský rok vykáže růst čítající 5,2 procenta (za rok 2017 to bylo 5,5 procenta), v letošním roce pak zpomalí na 4,4 procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.