#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Má stát přestat platit zdravotní pojištění za děti a staré lidi?

8. března 2019

Připravovaná daňová reforma ministryně financí Aleny Schillerové může přinést revoluci v systému zdravotního pojištění. Jak se na kontroverzní návrh dívají ekonomové, politici, zástupci zaměstnanců, zaměstnavatelů a lékařské komory? Na to se ptal Ondřej Tůma z Peníze.cz.

Lukáš Kovanda

To je těžké. V průzkumech vám opakovaně vychází, že lidé nemají rádi superhrubou mzdu. Marketingově vám navíc vychází, že je to symbol vládnutí někdejších „tradičních politiků“, kteří všichni do jednoho přece „kradnú“. Takže i superhrubá mzda musí být krádež! Je třeba s ní tedy skoncovat. Ale ouha! Z průzkumů také vychází, že lidé nechtějí další zadlužování. A nechtějí ani navyšování daní. Rébus je na stole. Ještě že tu jsou odvody. Což je tedy de facto také daň, ale nejmenuje se to tak, takže když je zvýšíme, pořád se můžeme tvářit, že neporušujeme závazek z programového prohlášení. A pokud jejich navýšením někoho poškodíme, stejně půjde hlavně jen o část drobných živnostníků, kteří nás nevolí. Zato zaměstnanci si zhusta polepší.

Když se ale do veřejných financí zamíchá až příliš moc marketingu, výsledek je takový, jaký je. Návrh, který nemá podporu ani napravo, ani nalevo, a který umírá dřív, než se stačil pořádně rozkoukat po světě. Ruku na srdce. Jak vlastně chtít po středolevé vládě s podporou komunistů, aby dělala něco, nač nenašli odvahu ani (vypůjčíme-li si slovník levice) „asociálně pravicoví politici“. Pokud by se u nich před lety odvaha našla, nikdy přece nepoznáme podivnost jménem superhrubá mzda. Superhrubá mzda je také marketing. Jen ještě ne až tak překombinovaným jako nynější návrh Ministerstva financí. Proto ostatně superhrubá mzda také prošla. Od té doby ale politikům napříč spektrem dělá jen těžkou hlavu. Marketing do financí zkrátka nepatří.

Vyšlo na Peníze.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře