V pořadu Máte slovo se hovořilo o klimatických změnách. Michaela Jílková se ptala: Ohrožují klimatické změny naši budoucnost až tak, že pokud neomezíme škodlivé zplodiny, povede to k sebevraždě lidstva? Je situace skutečně tak alarmující, že jsme poslední generace, která může globální oteplování zastavit? Jinak to potom odnesou naše děti, vnoučata třeba i tím, že nebudou plodní? Kolik by to všechno stálo miliard a bilionů? A budete se muset připravit na to, že se bude všechno možné kvůli tomu zdražovat? A sníží se vám životní úroveň?
Co zaznělo z úst Lukáše Kovandy:
„Německo uvádí balíček klimatický, který má cenu, má objem 54 miliard, ale eur.“
„Bjorn Lomborg, což je prostě veličina v tom světě statistiky klimatologie, tak spočítal, že ten německý klimatický balíček sníží teplotu o 0,0000013 °C. A bude nás to stát 54 miliard eur. To znamená, já vůbec nezpochybňuju konsenzus klimatologů, já nejsem klimatolog, já jsem ekonom. Já se na to snažím dívat ekonomicky, prostě takovéto snížení teploty mi za ty náklady nestojí, protože ty peníze můžeme využít na něco úplně jiného. Třeba na boj, na boj s tuberkulózou v rozvojovém světě. Nebo na to, aby nebyla podvýživa milionů dětí na indickém venkově nebo v subsaharské Africe, takže budou umírat děti, protože my chceme snížit teplotu o 0,000013 °C. To podle mě není není v souladu s jakýmkoliv racionálním pohledem na svět.“
„V tuto chvíli je to velice nákladné a že ty peníze, které nás na tu uhlíkovou neutralitu nyní dostanou, tak jsou obrovské a my musíme nechat průchod ekonomice, abysme vynalezli lepší technologie, které nám daleko levněji umožní dostat se na tu neutralitu uhlíkovou, protože pak nebudeme muset strpět, aby umíraly kvůli tomu, že chceme snížit takto teplotu miliony dětí v rozvojovém světě. A to je to, po čem vy voláte.“
„Samozřejmě musíme postupovat určitě razantně, já neříkám, že se nemáme starat o životní prostředí.“
„Za posledních 30 let dramaticky narostla naděje dožití v České republice, délka života. Vnímám to, že když jsem byl malý a jel jsem do Krkonoš, tak jsem tam viděl ty zpustošené lesy kyselými dešti. Kyselé deště už také nejsou, když se podíváme na to, jak šetříme nyní s vodou, jaká byla spotřeba vody v roce 1989 a, jaká je nyní dramaticky nižší to znamená my jsme učinili v ochraně životního prostředí. Za posledních 30 let neuvěřitelný pokrok dokonce takový, že se to odráží ve zlepšeném zdraví obyvatel zpráva komise dožívá já člověk nemusí tak mi řekněte jim řekněte mi, kde linek a ta není páry negativní dopady.“
„Já si vážím činnosti aktivistů pakliže ta činnost rozumná oni skutečně rozdmýchávají žádoucí diskusi ve společnosti, ale třeba mrzí mě co jsem viděl růst tuším, že to byl extrém nebere zrovna, že si stoupnu na přechod před autobus městské hromadné dopravy, kde lidé prostě jdou do práce. A prostě blokují cestu autobusu něco podobného se děje v Londýně, kde zase blokují to, aby mohli lidé dojíždět prostě za prací z těch příměstských částí této britské metropole divili proč, proč takto násilně postupuje tak já nevím, jestli zrovna vy jste vy jste s ním nejen.“
„William Nordhause, který získal Nobelovu cenu, tak se věnuje celá desetiletí tomu, jak chránit životní prostředí, ale bohužel média dnes dávají větší prostor třeba té Gretě Thunbergové než panu Nordhauseovi. Takže já volám po tom, abychom více naslouchali těmto lidem, protože řada těch problémů opravdu souvisí třeba jsem nesehnal jen na opilého na Zlín se tak europoslanci Janu tedy řešit třeba budeme Francie loni se snažila snažila zvýšit daně nabízel. Anna vedlo to k tomu, že měla žluté vesty v ulicích, protože ty žluté vesty na ně už to jsou takové náklady už neúnosné, a to je to co já říkám celou dobu. My prostě musíme chránit životní prostředí ale tak, aby to bylo společensky únosné, abysme nepolevovali dále politickou situaci. A mít polarizuje a žluté vesty ve Francii jsou já říci hladu té bulvarizace já bojím, že budou další to je to o čem já volám já si myslím, že nyní opravdu příliš přepínáme tu strunu a že hrozí daleko větší společenské škody, než když budeme postupovat.“
Německý klimatický balíček vyjde na 54 mld eur. To zhruba odpovídá všem výdajům českého rozpočtu. @BjornLomborg spočítal, že ta opatření sníží za 100 let teplotu po zaokrouhlení o 0,0 °C. Kolik dětí, jež jinak ve třetím světě zemřou na podvýživu, by ty peníze zachránily? Miliony? pic.twitter.com/hBSZpJOQzx
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) October 18, 2019
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.