Listopadový výkon tuzemského stavebnictví přináší rozčarování. Je to fiasko. Zatímco některé odhady předpokládaly růst až kolem desíti procent, realitou je stagnace. Stavebnictví jako celek podalo nejhorší výkon od začátku roku 2017. Pozemní stavitelství se v meziročním pohledu dokonce meziročně poprvé od roku 2016 propadlo.
Jedná se však spíše jen o přechodný výkyv. Stavebnictví by výrazněji mělo zpomalit až v letošním roce, do značné míry kvůli efektu poměrně vysoké srovnávací základny roku 2018. Stavebnictví pomáhá a nadále pomáhat bude čerpání prostředků z fondů EU, které zhusta míří zejména do inženýrského stavitelství, např. na opravu silničních komunikací. V současnosti čerpání prostředků z fondů EU postupně zrychluje, což se projevuje i poměrně razantním navýšením investičních výdajů ze státního rozpočtu od druhé poloviny roku 2018.
Jedním z důsledků oživení stavebnictví je růst cen stavebních prací. Ty podle posledních dostupných údajů, říjnových, dále zrychlily své meziroční růstové tempo. V průměru v roce 2018, od ledna do října, meziročně stoupaly nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, v daném období roku 2018 o tři procenta. V listopadu a prosinci 2018 však tento celoroční růst zesílil. Stavební práce zdražují podobně jako ceny průmyslu kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.