Šéf švýcarského farmaceutického gigantu Novartis předpokládá, že účinná vakcína na v současnosti se rapidně šířící koronavirové onemocnění bude k dispozici až za více než dvanáct měsíců. Vas Narasimhan to uvedl v rozhovoru pro televizi CNBC. Do té doby mohou být šířící se nákazou fatálně ohroženi zejména lidé, kteří již trpí některou z chorob typu hypertenze či cukrovky a jejichž imunita je oslabena.
Velké farmaceutické společnosti se zaměřují spíše na výzkum a vývoj prostředků v oblasti léčby například rakoviny. Investoři a akcionáři těchto gigantů totiž oceňují průlom v léčbě právě třeba nádorových onemocnění. Takové průlomy se zrcadlí i ve statistice. Například v USA došlo v uplynulých letech k citelnému poklesu úmrtí na rakovinu.
Naproti tomu, výzkum a vývoj prostředků zamezujících šíření virových pandemií není pro farmaceutický průmysl zdaleka tak lukrativní.
Nákaza, která se v rozsáhlejším měřítku objevuje jen čas od času, jednou za několik let, a to ještě ve více či méně obměněné podobě, nemusí farmaceutické firmě ani pokrýt náklady na vývoj preparátu. Onemocnění, s nimiž je současná koronavirová nákaza srovnávána nejčastěji, tedy infekce SARS, resp. MERS, udeřila před sedmnácti, resp. pěti lety. Přípravek proti dané formě rakoviny, je-li účinný, je zato využíván kontinuálně, takže spíše pokryje nemalé náklady na výzkum a vývoj.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.