Plnění státního rozpočtu vykázalo letos v lednu nejnižší přebytek od roku 2009. Takový výsledek jakoby měl předznamenat, že letošní rok bude pro státní kasu poměrně obtížný. Obtížnější než léta uplynulá. Zpomalení růstu ekonomiky se projeví poklesem růstové dynamiky na příjmové straně rozpočtu.
Ostatně například inkaso DPH v lednu meziročně klesalo, a to o 2,8 procenta, zatímco ministerstvo plánuje, že za celý letošní rok dojde k růstu inkasa DPH meziročně o 6,8 procenta. Jedna vlaštovka jaro nedělá a z lednových dat nelze usuzovat na celý rok, nicméně rozdíl mezi plánem a skutečností je varovný. Připomeňme, že loni v lednu inkaso DPH na úrovni veřejných rozpočtů rostlo o 11,8 procenta, zatímco plán na celý rok 2018 počítal s meziročním růstem oproti roku 2017 ve výši devíti procent. Zatímco loni v lednu státní kasa plán překonávala, letos v lednu v případě DPH výrazně za plánem zaostává.
Ministryně financí signalizuje, že letos bude úspornější. Rozmáchlé výdajové plány, kterými se netají zejména ministerstvo práce a sociálních věcí, tak zřejmě narazí. Taková brzda je samozřejmě žádoucí. Měla být však spuštěna mnohem dříve, ještě v době, kdy ekonomika na plné obrátky expandovala. Čas však už vrátit nelze a zbývá doufat alespoň v to, že celkový výsledek hospodaření státního rozpočtu se letos vejde do rozpočtovaného schodku ve výši čtyřiceti miliard korun. Na to, že by státní kasa vykázala přebytek jako loni, můžeme zapomenout.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.