7,4 bilionu dolarů. Tolik dosud činí celkové výdaje (včetně půjček, závazků či nákupů preferenčních akcií) americké vlády na řešení finanční krize. Jde o částku vyšší, než je suma výdajů – upravených o inflaci – pokrývajících cestu na Měsíc a její přípravu (237 miliard), korejskou válku (454 miliard), New Deal (odhaduje se 500 miliard), invazi do Iráku (597 miliard), nákup Louisiany (217 miliard), druhou světovou válku (3,6 bilionu dolarů), souhrnné výdaje NASA (851,2 miliardy) a válku ve Vietnamu (698 miliard).
„Tím, jak vláda krizi řeší, zadělává na další velkou depresi, která však bude ještě horší než ta ze třicátých let. Náklady na obyčejné živobytí pak budou neúnosně vysoké,“ varuje [1:16 – 1:20] přitom Peter Schiff, prezident společnosti Euro Pacific Capital, který precizně předpovědělpříchod finanční krize už v roce 2006 (rozhovor autora blogu). Sanační spirála, již Bílý dům roztočil, tedy nemusí být zdaleka u konce. Vyplní-li se tato proroctví, je jasné, že Amerika – a s ní i svět – si prožije období takové bídy, jaké málokdo pamatuje. Možná nikoli náhodou se právě nyní objevila studie, jež Americe prorokuje světlé zítřky, unikne-li do virtuálních světů.
„Úspěch virtuálních světů zajistí příhodný rozvoj naší hi-tech ekonomiky. I při nadále vysokých mzdách bude na desetiletí dopředu zachována konkurenceschopnost Ameriky v rámci globální ekonomiky,“ uzavírá Robert Cohen, vizionářský ekonom, svoji studii Virtuální světy a přerod byznysu.
Praví v ní, že „virtuální světy“ čili Web 3D, jež se vyvinou z nynějších on-line projektů typu Second Life, sociálních sítí a jiných služeb Webu 2.0, budou pro globální ekonomiku alespoň takovou revolucí, jakou byl nástup internetu.
Firmám se totiž napojením na virtuální svět výrazně sníží náklady a zjednoduší vstup do byznysu. Vývoj se z velké části přesune do nehmatatelného světa: vývojáři z různých koutů světa se třeba budou moci na síti potkat v roli avatarů (zosobnění reálného člověka ve virtuálním světě), doslova jako by byli v jedné „kamenné“ laboratoři. Firmy též nebudou muset kupovat fyzické počítače, neboť se v rámci takzvaného „cloud computingu“ napojí na virtuální počítače a virtuální úložiště. Výhod Webu 3D je mnohem více, Cohenova studie čítá 66 stran.
Rozuzlení přinášel v antických dramatech deus ex machina, přišedší jakoby z jiných světů. Hospodářské drama současnosti možná rozetne až nějaký ten avatar z „virtuálna“.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.