Koruna dnes proti euru prudce oslabuje. Se začátkem evropského obchodování nejprve skokově oslabila z úrovně kursu 25,80 až nad 26 korun za euro. Odpoledne pak oslabila až na nad 26,23 koruny za euro, tedy na svojí nejslabší úroveň vůči euru od 30. června 2017, jak plyne z dat Bloombergu. Tehdy ovšem ještě korunu citelně stahoval dolů efekt jejího intervenčního oslabování v režii České národní banky, které skončilo v dubnu 2017.
Bezprostředním důvodem dopoledního citelného oslabování české měny bylo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat většině Evropanů cesty do USA. Trhy se obávají, že tento krok, oznámený dnes nad ránem středoevropského času, znatelně zvyšuje riziko celosvětové recese v blízké době. Zbavují se tak rizikovějších aktiv, mezi něž řadí právě i českou měnu. Investoři jsou díle znepokojení tím, že Trump navzdory slibu silných podpůrných opatření nakonec představil jen poměrné slabé kroky.
Odpoledne koruna opět v tempu svého oslabování přidala, tentokrát bezprostředně zejména proto, že investory podobně jako Trump zklamala také Evropská centrální banka. Ta se neuchýlila k dalšímu snížení úrokové sazby. Místo toho jen navýšila objem odkupu aktiv, zjednodušila bankám přístup ke kapitálu a dále uvolnila podmínky pro úvěrování firem. Investoři ale čekali více, takže po oznámení záměru ECB došlo k dalšímu dnešnímu kolu silného výprodeje rizikovějších aktiv.
Od rána tak česká měna již „stihla“ oslabit o více než 40 haléřů. Nelze vyloučit, že se v brzké době propadne až k úrovni 26,70 koruny za euro. Přiblížila by se tak úrovni, kde ji v rámci intervence v letech 2013 až 2017 uměle držela Česká národní banka, když korun cíleně znehodnocovala. Tato intervence činí dnes korunu zranitelnější. To proto, že v rámci intervence vytvořila Česká národní banka přes dva tisíce miliard nově vytvořených korun, jejichž působení ve špatných časech, jako je tento, výprodej koruny urychluje. Maďarský forint nebo polský zlotý v uplynulém měsíci zdaleka neoslabují vůči euru tolik jako právě koruna.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.