Koruna dnes odpoledne středoevropského času znehodnotila vůči dolaru na svoji nejslabší úroveň od poloviny loňského října. Dolar se prodával i za více než 23,35 koruny. Od začátku roku tak česká měna vůči té americké oslabila o zhruba 2,5 procenta.
Česká měna oslabuje v důsledku opětovného růstu obav z šíření koronavirové nákazy, tentokrát mimo čínské území. Nákaza se šíří třeba v Jižní Koreji, v Japonsku, v Íránu, v zemích Zálivu, ale také v Itálii. Akciové trhy se celosvětově propadají. Investoři kvůli strachu z koronaviru zbavují rizikovějších aktiv typu právě české koruny nebo obecně akcií a peníze přesouvají do bezpečných útočišť, jako jsou americké dluhopisy nebo zlato.
Cena zlata během dnešního obchodování vystoupala na nové více než sedmileté maximum, takřka 1690 dolarů za troyskou unci. Podle studie londýnské Imperial College z minulého týdne dosud nebyly odhaleny přibližně dvě třetiny případů nakažení mimo Čínu. Dosud převážně „čínský“ resp. dokonce jen „wu-chanský problém“, se stává globální záležitostí, přičemž riziko vzniku celosvětové pandemie je dosud nejvyšší.
V korunách dnes zlato pokořilo další dějinný rekord, když se jedna jeho unce prodávala v přepočtu i za takřka 39 300 korun. Výnos desetiletého amerického dluhopisu se dnes přiblížil ke své historicky nejnižší hodnotě, jíž dosáhl v červenci 2016. Je zřejmě jen otázkou času, kdy toto historické minimum prolomí.
Jako bezpečné útočiště běžně slouží také třeba japonský jen, v těchto dnech tomu ale tak není. Japonsko je totiž jednou ze zemí zasažených nákazou, pročež investoři spatřují větší bezpečí právě třeba v amerických dluhopisech.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.