Česká měna dnes v poledne středoevropského času poprvé od 1. září 2011 prolomila psychologickou hranici 24,10 koruny za euro. Vyplývá to z dat Bloombergu (viz níže). Podle nich zpevnila až na 24,094 koruny za euro (viz graf níže). Koruna se takřka nezastavitelně řítí ke kritické hranici 24,00. Té naposledy dosáhla koncem dubna 2011, přes takřka jedenácti lety.
Bezprostředním důvodem zpevnění kursu na nejsilnější úroveň za takřka 10,5 roku je dnešní měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky a související sázky mezinárodních měnových obchodníků. Někteří z nich totiž sází na to, že Česká národní banka opět překvapí a zvedne svoji základní sazbu o celý jeden procentní bod. To by korunu v očích mezinárodních investorů dále a nečekaně zatraktivnilo. Většinově totiž nyní trh míní, že ČNB zítra přistoupí ke zvýšení své základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Posílení koruny pod 24,00 může pomoci i to, pokud by prognóza, kterou dnes ČNB rovněž zveřejní, ukazovala na možný letošní růst základní sazby až nad úroveň pěti procent.
Ke zvýšení o celý jeden procentní bod, na 4,75 procenta, by ČNB dnes mohla přistoupit v důsledku včera zveřejněných údajů k lednové inflaci v eurozóně. Ta vykázala nečekaně vysokou, historicky rekordní úroveň 5,1 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě odhadů čekal tempo pouze 4,4 procenta.
Historicky rekordní inflace v eurozóně znamená, že Česko si může dovážet ještě o něco vyšší inflaci, neboť eurozóna představuje jeho hlavního obchodního partnera. Proto někteří měnoví obchodníci sázejí na nečekaně výrazné zvýšení základní úrokové sazby ČNB, které dnes tedy zpevňuje korunu na zmíněné více než desetileté maximum.
Pokud by koruna prolomila úroveň 24,00 za euro, bude to podle šéfa Svazu průmyslu Jaroslava Hanáka znamenat zlomový moment, který poměrně plošně a závažně přitíží českým exportérům a tedy celému průmyslu. Hanák to uvedl začátkem letošního ledna (zde). Svaz průmyslu se přitom dosud k jestřábí politice ČNB stavěl s porozuměním.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.