#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koruna dnes odpoledne prolomila úroveň 25,10 za euro, poprvé za více než sedm let

15. ledna 2020

Koruna dnes odpoledne středoevropského času zhodnotila na svoji nejsilnější úroveň vůči euru od začátku roku 2013. Během obchodování poprvé od 2. ledna 2013 prolomila úroveň 25,10 a zpevnila až na 25,089, plyne z dat terminálu Bloomberg. Dostala se tedy také na svoji nejsilnější hodnotu vůči jednotné evropské měně od ukončení intervenčního režimu České národní banky, k němuž došlo počátkem dubna 2017. Za uplynulých třicet dní koruna posílila vůči euru zhruba o čtyřicet haléřů, z úrovní kolem 25,50 za euro právě na dnešní úrovně kolem 25,10.

Bezprostředním důvodem posílení české měny je optimismus trhů související s dnešním podpisem dílčí obchodní dohody USA a Číny. Index amerických akcií Standard & Poor’s 500 dnes odpoledne středoevropského času vystoupal na své dějinné maximum. Výše jej ženou podobné důvody jako ty, jež citelně zpevňují korunu, tedy zejména optimismus světových trhů z částečného uklidnění celní války USA a Číny.

Posilování koruny částečně odráží fakt, že část devizových obchodníků přisuzuje nyní vyšší pravděpodobnost už poměrně brzkému zvýšení úrokových sazeb ČNB. Podmínkou ovšem je, aby se nadále zlepšovaly mezinárodní ekonomické podmínky, a tedy zmírňovaly mezinárodní protiinflační tendence, působící i na korunu. Že by zmírňovat mohly, naznačuje uvolňování napětí ve vztahu USA a Íránu, ale také zmíněný chystaný podpis dílčí obchodní úmluvy USA a Číny. Pozitivní z hlediska trhů je též to, že Spojené státy přestaly Čínu označovat jako měnového manipulátora.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře