Ministerstvo financí dnes vládě předkládá návrh na snížení DPH z patnácti na deset procent v oblasti ubytovacích služeb, vstupného na kulturní a sportovní akce a sportoviště, včetně lyžařských vleků.
Se snížením DPH tedy mohou počítat například provozovatelé kin. Jejich provoz je výrazně omezen či zcela znemožněn od 10. března, kdy vláda zakázala pořádání hromadných akcí s účastí více než sta lidí. Následně došlo k plošnému uzavření kin v ČR a některá kina, například multiplexy Cinema City, zůstávají uzavřena doposud.
V roce 2018 zavítalo do českých kin dle ČSÚ celkem 16,3 milionu lidí. Loni přitom průměrná cena vstupenky do kina činila 143 korun. Z toho plyne, že průměrná měsíční ztráta kin z diváckého vstupného, která vznikla jejich úplným zavřením, konkrétně tedy neúčastí veškerých diváků, se pohybuje kolem 200 milionů korun. Část kin byla letos otevřena 11. května, byť v omezeném provozu. Za dva měsíce úplného zavření tedy kina počítají souhrnnou ztrátu zhruba 400 milionů korun. Další ztráta, byť pomalejším tempem, nabíhá právě v posledních dvou týdnech a bude nabíhat i v dalších týdnech a měsících, než se návštěvnost kin vrátí na úroveň před úderem koronaviru.
Nyní kina z každé prodané vstupenky odvádí státu patnáctiprocentní DPH. Při zmíněné průměrné ceně vstupenky 143 korun to odpovídá 18,70 Kč. Při běžném provozu tedy kina odvedou na DPH průměrně 25 milionů korun měsíčně.
Pokud nyní bude platit pouze desetiprocentní sazba DPH, kina budou na DPH odvádět ze vstupenky průměrně 13 korun. Měsíčně tak při běžném provozu odvedou kina v souhrnu už nikoli 25, ale 17,7 milionu korun.
Jestliže si kina nechají snížení DPH kompletně ve své marži, a návštěvníkům tedy vstupenky nezlevní ani o haléř, přijdou si měsíčně navíc na zhruba 7,3 milionu korun. Hypoteticky by tak za 4,5 roku díky nižší DPH kina dohnala ztrátu způsobenou výpadkem návštěvnosti ve dvouměsíčním období jejich úplného zavření, začínajícím 10. březnem letošního roku.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.