Tiskne dolary a mnozí stále pochybují o jejím skutečném statutu. Ano, řeč je o Federální rezervě (Fed), americké centrální bance. Jde o privátní subjekt, nebo o vládní agenturu?
„Fed je pravděpodobně největší světová privátní firma,“ soudí Larry Williams, mistr světa v obchodování na burze, s nímž autor blogu nedávno rozmlouval. „Je vlastněn třinácti bankami. A vystopovat, kdo je za nimi, je poněkud obtížné. Zdá se, že jsou to bohaté evropské a americké rodiny – Rockefellerové a další.“ S takovým názorem není osamocen (viz též text Komu patří Fed).
Dlouhá řada dalších – například téměř všichni akademici – by ovšem tvrzení lidí Williamsova typu odmítla. Profesor Allan Meltzer, jehož autor blogu zpovídal před pár dny, je pravděpodobně největším žijícím expertem na Fed a jeho dějiny. S Williamsem by se neshodl. „Fed je vládní agentura,“ říká. „Byla založena v roce 1913 na bázi kompromisu dvou zájmových skupin – na jedné straně bankéřů a na druhé straně farmářů a obchodníků.“
Kompromis podle Meltzera spočíval v tom, že systém Federální rezervy byl tvořen několika téměř autonomními bankami (to uspokojilo zájmy bankéřstva), nad nimiž bděla washingtonská regulatorní rada – ta měla dohlížet na to, aby bankéři nenastavili neúnosně vysoké úroky, které by zemědělce a obchodníky poškodily (v tom prezident Woodrow Wilson, autor kompromisu, zase vyšel vstříc zájmu druhé skupiny).
A proč Fed vůbec vznikl? Zatímco Williams by patrně odvětil, že to bylo výhradně na popud bankéřských rodin, Meltzer to vidí jinak. Po občanské válce se Spojené státy staly klíčovým vývozcem obilovin do Evropy. Levná americká pšenice zaplavila trhy, jež do té doby ovládali Maďaři, Ukrajinci či Rusové („Myslím, že to mělo značný politický dopad na východní Evropu té doby, ale bohužel jsem se tím blíže nezabýval,“ říká k tomu mimochodem Meltzer).
Americké zemědělské vývozy však byly financovány britskými bankami, které k tomu měly rozvinuty potřebné mechanismy. „No a američtí bankéři chtěli mít ty mechanismy přímo v USA – proto vznikl Fed,“ říká Meltzer.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.