Trumpovi lidé se se cly přepočítali
Dolar oslabuje, zatímco předpokládali posílení, zřejmě i kvůli protiúderu Číny. Inflační šok z cel tak pro řadového Američana může být o... více
Úsměvné je, že často titíž lidé, kteří na Trumpovi nenechají nit suchou, jej v absolutním nepochopení, jak se věci skutečně mají, zároveň oslavují, když oslavují nízké cenovky u českých čerpacích stanic.
Kdo tleská naftě pod 30 Kč/l, tleská Trumpovi. Tedy především chaosu a nejistotě, které na světových trzích vyvolává jeho zavádění/rušení/znovuzavádění rozličných cel. Tato nejistota celosvětově podvazuje ochotu investovat a zhoršuje vyhlídky globálního obchodu. Oboje snižuje globálně vyhlíženou poptávku po ropě. Tedy v důsledku i ceny pohonných hmot v Česku.
Trumpův chaos navíc oslabuje dolar. V minulém týdnu česká koruna posílila vůči dolaru vůbec nejvíce ze všech měn v EU, a sice o zhruba 4 %. V celé Evropě pak vůči dolaru v minulém týdnu zpevnil více než koruna už jenom švýcarský frank. Posilování koruny vůči dolaru přispívá k poklesu cen u českých čerpacích stanic.
Hlavní roli ovšem hraje zmíněný propad cen ropy. Částečně je jeho důvodem vedle Trumpova chaosu navýšení její těžby v podání Saúdské Arábie. Ale za ním stojí opět Trump.
A to buď přímo, nebo nepřímo.
Přímo prostřednictvím možného tlaku Washingtonu na Rijád, aby zvýšil těžbu v zájmu snížení ceny paliv i v USA a tamní inflace. Toto snížení by totiž Trumpovi umožňovalo tlumit inflační dopad jeho cel na amerického spotřebitele.
Trump však může být za rozhodnutím Rijádu navýšit těžbu nikoli přímo, ale nepřímo. Saúdská Arábie se totiž obává konkurence amerických břidličných těžařů, který Trump hodlá podporovat mnohem silněji než Bidenova administrativa. Břidliční těžaři v USA však ropu těží při znatelně vyšších nákladech než Rijád. Saúdská Arábie se tak může nyní snažit ještě dále umocnit jejich strasti, které už tak jako tak způsobují klesající ceny ropy – klesající v důsledku zmíněné Trumpem vyvolané nejistoty a chaosu.
Tím, že Rijád tempo poklesu cen ropy navýšením její těžby ještě zrychluje, na první pohled jedná proti svému vlastnímu zájmu. Jenže Saúdská Arábie může sázet na to – jako už několikrát v minulosti –, že velmi nízké ceny ropy ochromí mnohem spíše americké producenty, těžící výrazně nákladněji, než ji samotnou.
Pokud by sázka vyšla, Rijád by účinně čelil Trumpovu předvolebnímu slibu, vtěleném do sloganu „Drill, baby, drill“. Jestliže ropa bude extrémně levná, žádná Trumpem slibovaná a roztleskávaná těžba v USA se nerozjede, naopak, mnozí z nynějších tamních těžařů „zavřou krám“. A Rijád si svůj tržní podíl na světovém trhu nejen udrží, ba jej dokonce navýší.
Každopádně vidět v podstatě současné láce pohonných hmot v ČR někoho jiného než Trumpa a tak či onak jeho celní válčení vyžaduje velkou dávku imaginace.
Takže ano, kdo tleská levným pohonným hmotám v Česku, tleská Trumpovi a jeho celnímu válčení.
Úsměvné je, že často titíž lidé, kteří na Trumpovi nenechají nit suchou, jej v absolutním nepochopení, jak se věci skutečně mají, zároveň oslavují, když oslavují a vyzdvihují nízké cenovky u českých čerpacích stanic.
Dolar oslabuje, zatímco předpokládali posílení, zřejmě i kvůli protiúderu Číny. Inflační šok z cel tak pro řadového Američana může být o... více
Zdražování nafty včera dále nabralo na tempu. Za jediný den nafta u českých čerpacích stanic podražila průměrně o 25 haléřů... více
V reakci oslabuje i česká koruna; trhy zaskočilo, že zvolený prezident USA cly hodlá řešit i takové věci, jako je imigrace a... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.