#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Kam investovat v roce 2019?

4. ledna 2019

Čekají letos akciový trh další otřesy? Půjdou ceny nemovitostí ještě nahoru? Zažijí kryptoměny velký comeback? A kde jinde hledat na finančních trzích zajímavé zisky? Na to se ptal Ondřej Tůma ze serveru Peníze.cz.

 

I v nejisté době se najde řada trhů, oborů, firem a produktů, které se z investičního hlediska vyplatí bedlivě sledovat. Na to, jaké to budou, jsme se zeptali ekonomů, analytiků, portfolio manažerů a investorů. Zajímalo nás samozřejmě i to, kam letos budou investovat svoje vlastní peníze.

Lukáš Kovanda

Rok 2019 se ponese ve znamení tlustých chvostů. To znamená, že extrémní události jsou letos pravděpodobnější než v uplynulé řádce let. Extrémní události příznivé i negativní. Zvonovitá Gaussova křivka bude platit stále, jen letos zkrátka může děj pravděpodobněji sklouznout k jednomu z jejích okrajů – chvostů. Zda a případně k jakému z chvostů dění na trzích sklouzne, závisí předně na třech konkrétních lidech: americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, jeho čínském protějšku Si Ťin-pchingovi a šéfovi americké centrální banky Jeromu Powellovi.

Jeden z chvostů může vypadat třeba následovně. Čínský kormidelník si Trumpa vychutná. S každým dalším propadem amerických akcií se Si posouvá do komfortnější pozice. Čína sice kvůli celní válce krvácí také – a víc než Spojené státy, jenže Si je autokrat. Může vládnout třeba doživotně. Proti tomu Trumpovi zbývají ubohé dva roky. Už letos vlastně zahájí volební kampaň. Čekal zřejmě, že Čína vyměkne. Teď hraje čas pro Si Ťin-pchinga. Ten ví, že Trump si trvalejší krvácení burz dovolit nemůže, protože by tak ztratil rozhodující část voličů. Třetí klíčový muž, Powell, se ocitne pod tlakem stále nervóznějšího Trumpa. Se zvyšováním úroků už tedy i proto nebude pospíchat. Vyměkne. Nakonec zřejmě vyměkne i sám Trump. Výsledek? Pomalejší růst sazeb v USA a zmírnění napětí v obchodní válce. V důsledku dojde k odlivu světového kapitálu z dolaru do rizikovějších aktiv. Například do akcií rozvíjejících se trhů, jako je Brazílie, Indie, Indonésie, Polsko nebo i Česká republika. Takřka čtyřicetiprocentní pád cen ropy z posledního čtvrtletí 2018, který svědčí právě rozvíjejícím se trhům (Indie či Čína patří k největším dovozcům ropy vůbec), tento přesun kapitálu už jen povzbudí. Dařit se bude i měnám rozvíjejících se trhů. I česká koruna může posílit víc, než se nám nyní zdá. Ale pak je tu ještě druhý tlustý chvost Gaussovy křivky…

Vyšlo na Peníze.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře