Za splnění zvláštních hygienických opatření mohou zítra otevřít holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby. Vláda jim to povoluje v rámci další vlny uvolňování podmínek boje s koronavirovou nákazou. K jejich nucenému zavření došlo 14. března, tedy před takřka dvěma měsíci.
V roce 2018 lidé v ČR utratili v za kadeřnictví a za služby dalších zařízení osobní péče v přepočtu na obyvatele 1033 korun, jak plyne z údajů ČSÚ. Při takřka dvouměsíčním výpadku tržeb tak tato zařízení přišla celkem 1,96 miliardy korun.
Část těchto ztrát pokryjí podpůrná a záchranná opatření státu, ta však nejsou dostačující. Zařízení osobní péče tak musela sáhnout do svých finančních rezerv, případně si jejich pracovníci vydělávali v rámci šedé ekonomiky poskytováním svých služeb, například ostříhání, v bytech a dalších objektech v majetku zákazníka samotného. Tím malou část ztrát kompenzovali. Další částečnou kompenzaci lze čekat od zítřka v několika týdnech, kdy kadeřnictví a zařízení osobní péče zaznamenají bezprecedentně zvýšený nápor klientely. Budou však narážet na kapacitní omezení, umocněná ještě navíc nutnými zvláštními hyigenckými opatřeními, takže nelze vyloučit přechodný nárůst cen jejich služeb.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.