Není povoleno vyvézt z Číny tuto knihu, suše sdělil autorovi blogu celník v městečku Kodari na čínsko-nepálské hranici a z batožiny vyňal – a zabavil – knižního turistického průvodce Tibet z řady Lonely Planet. Čínské úřady tato „nepřátelská“ publikace dopaluje zejména proto, že se v jejím úvodu skví stránkové poselství dalajlamy. Úřadům prý notně vadí i samo vydavatelství Lonely Planet, které ve svých publikacích dává jasně najevo své sympatie k „okupovanému“ Tibetu (čínské úřady mají naopak za to, že Tibet „osvobozují“).
Zatímco přísné kontroly na zmíněném hraničním přechodu evokují dobu studené války, jiné čínské celnice jsou o poznání shovívavější a drží se trendů 21. století. Například ta na pekingském letišti, kde autor blogu do říše středu vstupoval – pokud by se ostražité prohledávání zavazadel odehrávalo již tady, daný průvodce Tibet by se nikdy do Tibetu nepodíval. Celé to vystihuje rozpolcenost dnešní Číny: na mezinárodních letištích, kudy do země proudí zahraniční byznysmeni, investoři a další potenciální zdroje kapitálu, se země chová podle mezinárodních standardů. Na relativně malém, horském silničním přechodu, kde Čínu opouštějí batůžkáři, řadoví turisté a jiné, z hlediska ekonomiky nevýznamné postavy, jdou ohledy stranou a zřetelně se ukazuje, že země žádnou demokracií není.
Ač to možná není rozpolcenost, nýbrž do krajnosti dovedený pragmatismus, může to pomoci vysvětlit, proč převládá rozpolcený pohled na Čínu zvenčí: zatímco jedna skupina zahraničních ekonomů (zřejmě ti, kdo zemi znají jen z letišť a hotelů v Pekingu či Šanghaji) míní, že Čína je plně kapitalistickou, dokonce „ultra-kapitalistickou“, rozhodně nikoli nesvobodnou zemí, jiná skupina expertů (možná ti, kdo poznali i čínský venkov a hlavně Tibet) varuje před stále značným autoritářstvím tamního režimu, který ekonomiku liberalizuje jen velmi neochotně.
A ať už jde o rozpolcenost či pragmatismus, na postoji čínských úřadů paradoxně vydělává i „nepřátelské“ nakladatelství Lonely Planet. Řada turistů, včetně autora blogu, jimž je knižní průvodce na čínské hranicí zabaven, si jej po návratu do domoviny pořizuje znova – třeba proto, že usnadňuje práci při popisování fotografií, či prostě proto, že jde o autentický dokument z doby, kdy se návštěva Tibetu uskutečnila.
Lukáš Kovanda, Tibet
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.