#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Jak Mojmír Hampl změnil „světonázor“

28. ledna 2020

Centrální banka včera po více než šesti letech odtajnila protokoly měnověpolitických jednání bankovní rady během roku 2013. Začátkem listopadu toho roku přitom Česká národní banka rozhodla o zahájení intervence za slabší korunu.

Zveřejněné protokoly potvrzují to, o čem si už léta štěbetají vrabci: metamorfózou z jestřába v holubici prošel během zhruba čtyřiceti dní tehdejší viceguvernér Mojmír Hampl. Zatímco koncem září 2013 ještě pro intervenci ruku nezvedl, v listopadu pak už ano – tím se poměr hlasů v její prospěch v rámci bankovní rady ČNB osudově změnil z 3 : 4 na 4 : 3, takže jí už nic v cestě nestálo.

Hamplův názorový obrat je přitom vskutku převratný, jak plyne z protokolů. V září 2013, kdy ještě hlasoval proti, na příslušném uzavřeném jednání bankovní rady říkal, že z jeho hlediska „není použití kurzu jen pokračováním běžné měnové politiky jinými prostředky, není to jenom spojitý přechod od jednoho nástroje ke druhému.“

V době po spuštění intervencí už ale hovořil diametrálně odlišně. Třeba v rozhovoru, který v listopadu 2016 poskytl časopisu Reflex, k probíhající intervenci říká: „Všechno to, co děláme prostřednictvím kurzového závazku, je jenom pokračování téhož směru měnové politiky. A ten tady máme od roku 2008, jenom je naplňován jinými prostředky.“

To není jen posun v názoru pod vlivem nově se objevivších dat. To je opravdu vnitřně nekonzistentní, svým způsobem „světonázorová“ změna uvažování.

Hampl během měsíce zbořil základy svého ekonomického uvažování v tak zásadní oblasti a my ostatní se můžeme ptát proč…

Vyšlo na ihned.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře