Útok Hamásu na Izrael může výrazně zvýšit cenu pohonných hmot v Česku
Bezpříkladný útok Hamásu na Izrael může výrazně zvýšit cenu pohonných hmot i v ČR. Zejména v tom případě, že Izrael... více
Válka Západu s inflací neskončila, válka Izraele s Hamásem a širším arabským světem teprve začíná, chmurně líčí Niall Ferguson, prominentní historik ze Stanfordu. Vymazání Izraele z mapy nikdy nemělo tak vysokou pravděpodobnost jako dnes. Západní levice coby užitečný idiot Íránu a Ruska přesto naskakuje na palestinský narativ o izraelském kolonialismu.
Arabským rivalům Izraele zatím podle Fergusona vše vychází, jak má. Daří se jim vlákávat Izrael k nekonečným bojům v tunelech Gazy. Tím jej oslabí na dalších frontách, kde už útočí Hizballáh a také jemenští povstalci Húsíové. Cílem těchto sil, podporovaných Íránem a méně viditelně i Ruskem, není nic menšího než totální likvidace Izraele.
Většina Západu, zejména EU, zatím nic nepochopila. Naskakuje na palestinský marketing, jenž Izraelce vykresluje jako osadnické kolonialisty, a Palestinu dále štědře financuje. Na nálepku Izraelců coby kolonialistů slyší západní progresivistická levice, tolik ponořená do boje právě se západním kolonialismem. Západní progresivisté tak představují velice užitečné idioty Teheránu a Moskvy.
Progresivní levice z univerzit a médií svojí rolí užitečného idiota fakticky mírní zapojení USA do podpory Izraele, neboť i Bidenova administrativa musí brát ohled na blížící se volby v zemi a nálady americké veřejnosti.
Navíc, jak si všímá doyen americké diplomacie Henry Kissinger, Spojené státy a Izrael jsou i tak dnes vojensky a politicky relativně slabší než roku 1973, kdy na Izrael nečekaně zaútočily Egypt a Sýrie.
Jiná je dnes také role Číny. Ta byla roku 1973 chudým agrárním státem, mající za sebou obrovský hladomor. Dnes jde o úhlavního geopolitického a ekonomického rivala USA, který nepřímo podporuje Írán, skrze nákupy jeho ropy, i Rusko, skrze ekonomickou spolupráci.
Jakékoli závažnější vystupňování konfliktu na Blízkém východě podle Fergusona roztočí na Západě další kolo inflace, zejména kvůli zdražení ropy, jež může v Česku zdražit pohonné hmoty nad 50 Kč/l.
Takže řeči o vítězství nad inflací, jež vede například ekonomický nobelista Paul Krugman, jsou prý značně předčasné.
To však zdaleka není to nejvíce znepokojivé. Tím je něco jiného. Izrael totiž čelí nejen ose „západní levice-Teherán-Moskva-(Peking)“, ale hlavně fakticky nejtísnivější situaci za celou dobu své existence. Pravděpodobnost jeho vymazání z mapy nikdy nebyla tak vysoká jako dnes.
Bezpříkladný útok Hamásu na Izrael může výrazně zvýšit cenu pohonných hmot i v ČR. Zejména v tom případě, že Izrael... více
Česká republika letos v prvním pololetí vyvezla o 3,6 milionu megawatthodin elektřiny více, než jí dovezla. Řadí se tak k největším... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.