Ekonomika eurozóny nečekaně rychle a citelně ztrácí na růstové dynamice. Její růst vykázal ve třetím čtvrtletí tempo pouze 0,2 procenta. To je jen poloviční tempo v porovnání s očekáváním trhu. Jedná se o nejpomalejší tempo růstu od roku 2014.
Ekonomický růst se nadobro zastavil v Německu a Itálii, tedy ve svou ze tří největších ekonomiky eurozóny. Itálii dokonce hrozí třetí recese v poměrně krátké období. „Trojitou recesi“ tam nelze vyloučit. Nálada mezi spotřebiteli a firmami v eurozóně je v říjnu nejhorší za sedmnáct měsíců.
Pokud by ani v právě běžícím, čtvrtém čtvrtletí neměl růst dosáhnout alespoň 0,3 procenta, Evropská centrální banka přehodnotí svůj postoj k utahování měnových šroubů. Letos s koncem roku plánuje ukončit svůj rozsáhlý program odkupu aktiv, známý jako kvantitativní uvolňování, a od konce léta, resp. začátku podzimu příštího roku zamýšlí začít se zvyšováním úrokových sazeb. Nynější makroekonomický vývoj eurozóny však zvyšuje pravděpodobnost, že od těchto plánů bude ECB nucena ustoupit a postupovat ještě pozvolněji.
Jistou nadějí může být to, že vývoj ve třetím čtvrtletí byl nepříznivě ovlivněn některými přechodnými faktory. Zejména se jedná negativní vliv nových emisních testů, na něž se automobilky obtížně adaptují, což je krátkodobě stahuje dolů. Tento nepříznivý vliv je patrný zvláště v Německu.
Ekonomickou náladu v eurozóně pochopitelně nadále zhoršuje obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Čína však v důsledku této války alespoň plánuje snížit daň uvalovanou na podstatnou část automobilů, které se v zemi prodávají, což by povzbudilo i evropský automobilový trh. V reakci na kuloárové zvěsti o čínském úmyslu snížit daň včera výrazně rostly akcie zejména německých automobilek, například akcie Volkswagenu přidaly takřka sedm procent. Dnešní poměrně dobré hospodářské výsledky automobilek, jako je právě Volkswagen, jsou další světlou známkou toho, že by nakonec v eurozóně nemuselo být tak špatně, jak naznačují čísla k HDP.
Euro v reakci na čísla k HDP eurozóny oslabuje, vůči dolaru klesá do blízkosti svého více než ročního minima.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.