Koruna dnes navzdory zvýšení úrokových sazeb oslabila vůči euru. Závěr ji zastihl na úrovni 25,67 korun za euro, za den ztratila devět haléřů. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Bezprostředně po oznámení České národní banky o zvýšení sazeb koruna oslabila o dva haléře, později během tiskové konference guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ztratila dalších šest haléřů. Možnou příčinou je jednomyslné rozhodnutí rady ČNB, míní ekonom Lukáš Kovanda.
Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Rozhodnutí bylo jednomyslné, uvedl Rusnok na tiskové konferenci. V případě, že koruna bude setrvávat na slabších úrovních a v české ekonomice budou přetrvávat tlaky na růst cen, nelze vyloučit další zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, dodal.
Za propadem koruny může stát i jednomyslné rozhodnutí rady centrální banky. „Nabízí se vysvětlení, že za jistých okolností mají jednomyslná rozhodnutí té či oné centrální banky kontraproduktivní důsledek. Investoři si totiž mohou pomyslet cosi v tom smyslu, že už je situace asi fakt vážná, když se bankéři shodují „jako jeden muž“, okomentoval hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.
Stejná situace podle ekonoma nastala i ve Velké Británii, kde také došlo ke zvýšení sazeb. „Tato jednomyslnost navzdory zvýšení sazby mezi investory vyvolala další nejistotu a jali se liber raději zbavovat. Méně je někdy více. Pokud by hlasování v Bank of England nebylo tak jednoznačné, investoři by si to možná nevyložili až jako panickou situaci a libry by si ve větší míře podrželi,“ míní Kovanda. Jinými slovy – investoři si podle ekonoma mohou myslet, že centrální banka je ve vleku globálních sil, které nedokáže ovládat.
Česká měna oslabila i vůči dolaru, a to o dvacet haléřů na 22,11 korun za dolar.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.