Cena stříbra na světových trzích dnes vylétla na své takřka sedmileté maximum, troyská unce kovu se nyní prodává za 21,7 dolaru.
Investoři se bojí toho, že druhá vlna pandemie onemocnění covid-19 bude minimálně podobně tak závažná jako vlna první. Vlády a centrální banky tak budou muset ještě mnohem masivněji než doposud zachraňovat jednotlivé ekonomiky před kolapsem, za cenu obřích schodků a dluhu. Hrozí otřesy na finančních trzích a v bankovnictví, proti čemuž i stříbro představuje pojistku.
Rostoucí zadlužení americké ekonomiky, která se potýká se zvláště závažným rozšířením pandemie, ve spojení s extrémně expanzivní měnovou politikou tamní centrální banky a stlačováním úrokových sazeb oslabuje dolar, tudíž rovněž zatraktivňuje drahé kovy, vedle zlata také právě stříbro. V posledních několika dnech stříbro stahuje „náskok“ zlata, co se letošního korunového zhodnocení týče.
Ještě před týdnem totiž zlato za období od počátku letošního roku v českých korunách zhodnocovalo o necelých 23 procent, kdežto stříbro o přibližně 12 procent. Dnes už zlato i stříbro shodně v české měně zhodnocují za období od začátku roku o 23 procent.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.