Mimořádná inflace roku 2022 drtila v Česku hlavně střední třídu
Za současnou mimořádnou inflaci platí v Česku hlavně střední třída. Její životní úroveň padá opravdu výrazně, a to na rozdíl od... více
Inflace v Česku v červnu v meziročním vyjádření poprvé od loňského ledna klesla pod psychologickou úroveň deseti procent. V červnu byla nejnižší od prosince 2021. Tím pádem je nyní už v podstatě vyloučené letošní zvýšení základní úrokové sazby České národní banky. První změnou sazeb, kterou nynější bankovní rada ČNB provede, tak bude jejich snížení. K tomu by mohlo dojít ještě před koncem letošního roku, zcela jistě pak v roce příštím. Podle veškerých prognóz, jak tuzemských, tak mezinárodních organizací, totiž inflace v příštím roce výrazně poklesne. Zatímco letos by se měla celoročně pohybovat kolem úrovně 10,5 procenta, v příštím roce to bude kolem hodnoty 2,5 procenta.
Fialova vláda tak bude moci ještě před řádnými sněmovními volbami roku 2025 deklarovat své „vítězství nad inflací“, přestože její vliv na pokles růstu hladiny spotřebitelských cen je silně omezený.
Inflace se v červnu výrazně snížila – z květnových 11,1 procenta – z důvodu vyšší srovnávací základny loňského roku. Za poklesem inflace stojí v meziročním pohledu dále zejména zlevňování energií, v čele s plynem a elektřinou, a také pohonných hmot. Nicméně v meziměsíčním pohledu se pokles nekoná. Ceny totiž během června rostly o 0,3 procenta, tedy zcela stejným tempem jako během května. Za meziměsíční růst cen v červnu mohly zejména o takřka devět procent zdražující dovolené, o které je letos mezi Čechy výrazný zájem. Růst cen zaznamenaly v červnu také některé základní potraviny, o více než dvacet procent podražily například brambory.
Za současnou mimořádnou inflaci platí v Česku hlavně střední třída. Její životní úroveň padá opravdu výrazně, a to na rozdíl od... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.