Inflace v Česku letos klesá čtyřikrát rychleji než na Slovensku
Dubnová inflace v Česku dosáhla úrovně 14,3 procenta v meziročním vyjádření, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Eurostatu. Slovensko podle stejné statistiky, která je... více
Jaká byla únorová inflace? Oficiální číslo se dozvíme zítra.
Česká národní banka prognózuje, ovšem ve více než měsíc staré prognóze, že by měla činit v meziročním vyjádření 2,8 procenta. Pravděpodobně však bude nižší. Analytici oslovení agenturou Bloomberg počítají ve střední hodnotě svých aktuálních odhadů s údajem 2,1 procenta. To by tedy znamenalo další zpomalení inflace – nejen v porovnání s loňskými a předloňskými čísly, leč též v porovnání s lednovým údajem 2,3 procenta. Jednalo by se o nejnižší inflaci za celé období od února 2021.
Odhady analytiků se pohybují v rozmezí od 1,8 procenta do 2,4 procenta. Pokud by inflace nakonec činila jen 1,8 procenta, což je nejnižší odhad, odhad expertů Komerční banky, byla by nejnižší za celé období dokonce od března 2018.
Českou inflaci v únoru evidentně snižovalo to, že prodejci potravin v čele s řetězci konečně začali alespoň částečně promítat historicky zcela se vymykající zlevnění zemědělců, prakticky dvacetiprocentní, do koncových cen. Přitom ceny energií zřejmě stagnovaly, stejně jako ceny oděvů, obuvi nebo vybavení domácností.
Ale i pokud bude inflace v Česku 2,1procentní, bude nižší než na Slovensku (nynější údaj Eurostatu ke slovenské meziroční inflaci, byť podle jiné metodiky, je 3,7 procenta), v Rakousku (Eurostat má za únor dokonce 4,2 procenta), v Polsku (odhad trhu dle Bloombergu je 3,2 procenta, výsledek bude zveřejněný až v pátek v nadcházejícím týdnu) i než v Maďarsku (tam již únorová inflace byla rovněž zveřejněna, činí 3,7 procenta).
V Německu je únorová inflace podle tamních statistiků 2,5 procenta a podle údaje Eurostatu 2,7 procenta.
Je tedy velmi pravděpodobné – takřka hraničící s jistotou –, že inflace bude v Česku za únor v mezinárodním srovnání nižší než ve všech uvedených, okolních zemích.
V celé eurozóně byla únorová inflace 2,6 procenta, jak plyne z aktuálních údajů Eurostatu. Inflace v Česku by tak měla být nižší i než inflace v celé eurozóně.
Pokud bude inflace v Česku činit skutečně 2,1 procenta, bude podle všeho šestá nejnižší v celé EU. Nižší ji v únoru měly zřejmě jen Lotyšsko, Itálie, Litva, Dánsko a Finsko.
Celoročně by inflace v Česku měla činit 2,2 procenta. Byla by tak v rámci EU podprůměrná i právě z celoročního pohledu.
Dubnová inflace v Česku dosáhla úrovně 14,3 procenta v meziročním vyjádření, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Eurostatu. Slovensko podle stejné statistiky, která je... více
Únorová inflace v ČR byla mírně vyšší, než se čekalo. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 16,7 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou... více
Prosincová míra inflace v Česku zaostala prakticky za všemi expertními odhady. V meziročním pohledu dosáhla úrovně 6,9 procenta. Bez započtení vlivu energetického... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.