#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Hodnota zlata v majetku České republiky, tedy České národní banky, včera historicky poprvé překonala sumu 100 miliard korun

31. října 2024

ČNB má nyní nejvíce zlata v historii jak z hlediska jeho nominální ceny, tak z hlediska jeho kupní síly

Hodnota zlata v majetku České republiky, tedy České národní banky, včera historicky poprvé překonala sumu 100 miliard korun. ČNB má nyní nejvíce zlata v historii jak z hlediska jeho nominální ceny, tak z hlediska jeho kupní síly.

Ještě koncem letošního září ČNB vlastnila 1,49 milionu troyských uncí zlata za zhruba 90 miliard korun (viz graf Bloombergu níže).

ČNB letos zlato dokupuje poměrně stabilním měsíčním tempem, průměrně 56 240 uncí měsíčně, takže by již nyní měla disponovat bezmála 1,55 milionu uncí. Statistika za říjen teprve bude zveřejněna.

Přitom podle dat agentury Bloomberg včera zlato uzavřelo obchodování na ceně v přepočtu zhruba 65 031 korun za unci.

Včera tak hodnota zlata v majetku ČNB podle všeho dosáhla sumy již přesahující 100 miliard korun, a to vůbec poprvé v historii.

Konkrétněji, pokud ČNB v říjnu dokoupila zlato v objemu, jenž přesně odpovídá letošnímu průměrnému měsíčnímu tempu dokupování, měla k včerejšímu dni v majetku zlato za 100,7 miliardy korun.

ČNB v tomto miléniu nakupuje zlato od poloviny roku 2020. Před rokem 2020 se od konce 90. let zlata zbavovala. V 90. letech však hodnota zlata v majetku ČNB dosáhla nejvýše úrovně kolem 25 miliard korun (v tehdejších cenách; viz graf), a to hned roku 1993, tedy v prvním roce existence samostatné ČR.

Ovšem 25 miliard korun roku 1993 odpovídá svojí kupní silou zhruba necelým 90 miliardám korun současných. Takže ČNB nyní vlastní nejen zlato o historicky nejvyšší nominální korunové hodnotě, nýbrž i zlato o historicky dosud nejvyšší korunové kupní síle.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře