České banky mají za rok 2022 historicky rekordní zisky
Zisk bank a spořitelen v Česku loni poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 miliard korun, když dosáhl úrovně 104,1 miliardy korun.... více
Amerika míří vzhůru, hlavně tedy její technologické firmy, Izrael zase dolů, hlavně tedy jeho dluh.
Zřejmě nejdůležitější akciový ukazatel světa, Index Standard & Poor’s 500, včera poprvé v historii uzavřel nad hladinou 5000 bodů. Jeho vzestup však stále koncentrovaněji (viz horní graf níže) táhne jen sedm titulů, takzvaných „sedm výjimečných“: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Tesla a Nvidia. Tuto rostoucí koncentrovanost umocňuje pasivní investování, jehož popularita v posledních desetiletích závratně stoupla.
Pasivní investování vede k tomu, že se celkem slepě více a více kapitálu přihazuje na hromádku již těch vítězících, největších, kteří navzdory svým stále zjevněji předraženým akciím dále bobtnají, zatímco zbytek trhu spíše paběrkuje.
Takže pasivní investování podle některých dokonce představuje pro kapitalismus větší pohromu než marxismus, neboť akciový trh zbavuje jeho základní funkce. Tou je rozdělování kapitálu a související kontinuální vyhodnocování a určování momentálních vítězů prostřednictvím neustálého, znalého posuzování v podání vždy bdělého a ostražitého – nikdy slepého – aktivního investora.
Rozdělování kapitálu ve prospěch Izraele nyní bude obtížnější. Teroristům Hamásu se totiž podařilo poškodit jeho rating. Ten mu včera večer agentura Moody’s zhoršila vůbec poprvé v historii (viz spodní graf níže).
Hodnocení schopnosti Izraele splácet dluh snižuje z páté do šesté kategorie, na úroveň třeba Polska. Česko je ve čtvrté – čtvrté nejlepší – kategorii.10
Válka s Hamásem podle Moody’s totiž oslabuje Izrael politicky, institucionálně a fiskálně. Izraeli nyní hrozí, že mezinárodní investoři si budou ke svým půjčkám, které mu poskytují, přičítat vyšší přirážku za riziko, což zvýší nákladnost obsluhy dluhu v zemi a potenciálně si vynutí omezení jiných veřejných výdajů.
Zisk bank a spořitelen v Česku loni poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 miliard korun, když dosáhl úrovně 104,1 miliardy korun.... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.