Naše „zelenání“ zaplatí naše děti, i s úroky
Z hlediska evropské energetiky válka na Ukrajině v roce 2022 jenom uspíšila proces, který měl přijít tak jako tak. Zdražila fosilní paliva.... více
Green Deal se ocitá pod palbou, informuje dnes agentura Bloomberg (zde). K nelibosti zelených, neziskových organizací a i Evropské komise samotné.
Jenže národní političtí lídři v Paříži či Bruselu si začínají uvědomovat jeho obrovské náklady. A dopad, které budou mít na rozhodování jejich voličů.
Navíc třeba Německu je šokem, jak Volkswagen ztrácí pozice v Číně, a jak naopak čínské elektromobily začínají dobývat Německo. Stovky tisíc pracovních míst jsou v ohrožení, celoevropsky jde o miliony.
Přitom už nyní se podstatná část zelené agendy EU platí na dluh, takže předluženost EU je stále větším problémem. A to vlastně Green Deal v plné síle ještě ani nezačal účinkovat.
Navíc Francii ratingová agentura Fitch nedávno zlomově zhoršila rating dluh, čímž jí vlastní zadlužení trvaleji prodraží. Včera Francii zhoršila ratingový výhled agentura Scope, což je pro prezidenta Emmanuela Macrona další špatná zpráva.
Trhy zkrátka Francii – a nejen jí – vzkazují, že nejsou už ochotny půjčovat za příhodný úrok. Jenže při stávajícím daňovém zatížení Francie, které už moc zvedat nelze, nemá-li země skončit v plamenech celá, jiný zdroj k financování Green Dealu, než je dluh, není.
Macron tak naráží na zeď ekonomické reality, pročež si chce dát od dalšího prosazování zelené agendy a Green Dealu „pauzu“. Diplomaticky řečeno.
Z hlediska evropské energetiky válka na Ukrajině v roce 2022 jenom uspíšila proces, který měl přijít tak jako tak. Zdražila fosilní paliva.... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.