#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Geopolitika přepisuje pravidla mezinárodního obchodu

26. března 2025

Mezinárodní obchod čelí rostoucím geopolitickým tlakům, které zpomalují jeho růst a mění jeho dynamiku. Analýza Bank for International Settlements (BIS) The Role of Geopolitics in International Trade na základě dat z 47 ekonomik a 5 000 sektorů v letech 2017–2023 potvrzuje, že obchodní vztahy se stále více řídí geopolitickými aliancemi.

  • Geopolitická vzdálenost brzdí obchodní růst: Země, které jsou geopoliticky vzdálenější, obchodují méně. Mezi geopolitickými protivníky rostl obchod v průměru o 12 procentních bodů pomaleji než mezi spojenci.
  • Nižší objemy, ne ceny, jsou hlavním faktorem poklesu: Objem obchodovaných produktů mezi geopolitickými protivníky klesá, zatímco exportní ceny zůstávají stabilní. Vyšší náklady spojené s geopolitikou tak nesou spíše importéři a další články dodavatelského řetězce.
  • Ruská invaze na Ukrajinu urychlila obchodní fragmentaci: Po roce 2022 se obchodní vztahy výrazněji přeskupují podle geopolitických vazeb, což dále posiluje globální obchodní polarizaci.
  • Dopady přesahují USA a Čínu: I po vyloučení těchto dvou ekonomik z analýzy zůstávají výsledky stejné, což ukazuje, že geopolitika ovlivňuje celý světový obchodní systém.

Světový obchod už neřídí jen tržní síly – kdo je geopoliticky vzdálenější, ten obchoduje méně.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře