Finanční krize si vybrala další „oběť“. Je jí neuskutečněná fúze mezi světovými těžařskými kolosy BHP Billiton a Rio Tinto. Ze zrušeného obchodu se však zjevně radují mnozí činovníci Evropské komise a soudruzi z čínského politbyra.
BHP Billiton, největší těžařská společnost na světě, vycouvala z 68miliardového nepřátelského převzetí konkurenčního rivala, britsko- australské firmy Rio Tinto. Klíčovou příčinou je světová finanční krize a s ní související pád cen surovin.
Zadlužený otesánek
Kolos se sídlem v Melbourne přišel s nápadem nepřátelského převzetí letos v únoru. Tehdy nabídka vypadala tak, že by podílníci Ria získali za každou akcii 3,4 akcie BHP Billiton – celá transakce tak byla vyčíslena na 147 miliard dolarů. Šlo by o jedno z největších sloučení v historii vůbec. Jenže od té doby finanční krize eskalovala, akcie obou firem se zřítily a hodnota obchodu klesla o více než polovinu. „V krátkodobém výhledu se obáváme pokračujícího zhoršování světových hospodářských podmínek,“ uvedl Don Argus, předseda rady ředitelů BHP Billiton. V dlouhodobém výhledu však stále věří – v souladu se „základní logikou chodu odvětví“ – v přínos kombinace obou společností, kvůli němuž se BHP do pokusů o převzetí pustila. Své však učinila nejen finanční krize, ale rovněž Evropská komise, jíž se zdálo, že by fúze zrodila příliš velkého molocha. Počítalo se proto s tím, že BHP bude muset prodat některé divize, které zpracovávají uhlí a železnou rudu, což hodnotu fúze dále snížilo. Američtí a australští regulátoři přitom námitky nevznesli. Další nebezpečí se vznášelo nad nebezpečným zadlužením možného nově se zrodivšího otesánka. Rio Tinto má nyní dluh přesahující 40 miliard, který vznikl nákupem hliníkárenské společnosti Alcan, zatímco zadlužení BHP činí 6,3 miliardy dolarů.
Padající Rio
Fúze se tedy nekoná a obzvlášť velkou radost z toho mají v Číně. Pekingští soudruzi se obávali, že moloch získá nejen silné postavení na trhu, ale i moc značně ovlivňovat ceny, které účtuje odběratelům. Fúze by se totiž také rovnala sloučení globálně druhého a třetího největšího producenta železné rudy a jejím výsledkem by byla těžařská společnost produkující více rudy než nynější jednička, brazilská Vale (někdejší Companhia Vale do Rio Doce). Jelikož suroviny jsou motorem čínského růstu, znamenalo by to, že se expanze země výrazně prodraží. Po odpískání fúze se ulevilo nejen čínskému politbytu, ale i akcionářům BHP Billiton, jehož akcie výrazně posílily. Naopak akcie Ria se na burze v Sydney propadly o více než třetinu, nejhlouběji za posledních 21 let. Agentura Moody’s pak upozornila, že nejspíše sníží rating dluhu Ria Tinta. Problémem je, že dluh společnosti převyšuje její tržní kapitalizaci.
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.